Sadownicy w dzień wyczerpali limit pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2018,8:20 Aktualizacja: 23-01-2018,8:35
A A A

Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać z rynku owoce w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,09, czyli tylko co dziesiąte jabłko może trafić na cele charytatywne za unijne pieniądze.

Rolnicy w tym roku po raz pierwszy składali powiadomienie w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej zajmowała się tym Agencja Rynku Rolnego.

czechy, pestycydy w jabłkach, pestycycy, jabłka, propargit, Czeska Państwowa Inspekcja Rolna i Żywnościowa

Pestycydy w jabłkach z Polski. Mogą posypać się dotkliwe kary

Czeska Państwowa Inspekcja Rolna i Żywnościowa (SZPI) poinformowała w poniedziałek o wykryciu pestycydów w jabłkach importowanych z Polski. Chodzi o odmiany Gloster oferowane w sklepie Makro Cash&Carry w Ołomuńcu na Morawach. Badanie...

- W Mazowieckim Oddziale Regionalnym ARiMR przyjęliśmy ok. 3 tys. 387 powiadomień. W województwie było największe zainteresowanie w Polsce. Wpłynęło więcej powiadomień niż w pozostałych razem - powiedziała Beata Kalinowska, dyrektor oddziału.

Komisja Europejska w ramach mechanizmu tzw. wycofania owoców z rynku przyznała Polsce limit 77,5 tys. ton dla jabłek i gruszek. Sadownicy przekazują owoce (jabłka lub gruszki) na cele charytatywne w zamian za unijne rekompensaty. Chodzi o zmniejszenie podaży rynkowej i pomoc sadownikom w sprzedaży nadwyżek owoców.

Rekompensata za bezpłatne dostarczenie jabłek dla organizacji charytatywnych wynosi 16,98 euro za 100 kg, do tego dochodzą pieniądze za pakowanie produktów i ich transport. Wycofane owoce np. przekazywane ubogim muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, produkcja jabłek, eksport jabłek

Produkcja jabłek ma być stabilna, a eksport iść w górę

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący perspektywy rozwoju rynku jabłek we Wspólnocie do 2030 r. Zdaniem ekspertów zbiory w najbliższych latach będą się stabilizować na poziomie ok. 12,5 mln ton rocznie. Będą zatem zbliżone...

- Tak duże zainteresowanie sadowników można tłumaczyć trudną sytuacją na rynku - powiedział Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Jak mówił, ceny skupu są dosyć niskie (ok. 70 gr/kg), trudno jest sprzedać jabłka, które są dobrej jakości, ale mniej wybarwione.

To kolejny rok unijnego programu pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo. Polska była największym w UE eksporterem jabłek do Rosji i stąd poniesione straty były największe. W 2013 r. sprzedaliśmy to tego kraju 740 tys. ton jabłek. Rosja wprowadziła embargo na import żywności z UE w sierpniu 2014 r., w 2017 r. zostało ono przedłużone do końca 2018 r.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W 2017 r. zbiory oceniono na 3 mln ton i były o ok. 30 proc. niższe niż rok wcześniej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu