Sadownicy bronią polskich truskawek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2018,14:20 Aktualizacja: 13-05-2018,14:21
A A A

Kampania medialna przeciwko polskim truskawkom to celowe działanie - przekonuje Związek Sadowników RP w specjalnie wydanym komunikacie.

Sadownicy podkreślają swój sprzeciw wobec pojawiających się w ostatnim czasie publikacji, które ich zdaniem oczerniają polskie truskawki.

Jak zaznaczają, teksty dotyczące "złowrogiej chemii w polskich owocach" nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie są potwierdzone żadnymi wynikami badań.

truskawki, zbiór truskawek, plantacje truskawek, Świętokrzyskie Centrum Pediatrii, kielce

Zbieranie truskawek może być niebezpieczne. Lekarze ostrzegają

Zbieranie truskawek przez dłuższy czas może źle skończyć się zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Pracownicy pediatrii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypominają  plantatorom, by informowali zatrudnione młode osoby o...
"Prawdą jest, że sadownicy chcą wyprodukować ładne, okazałe owoce, jednak nie oznacza to, że robią to za wszelką cenę, jak zostało zasugerowane w opublikowanych materiałach" - czytamy w komunikacie.

Dalej zapewniono w nim, że polscy sadownicy przestrzegają krajowych i europejskich norm dotyczących stosowania środków ochrony roślin i nawozów, co zawsze było doceniane przez konsumentów, którzy zdecydowanie chętniej wybierali polskie owoce od importowanych.

"Naszym zdaniem kampania medialna przeciwko polskim truskawkom jest to celowe, wymierzone w rodzimych producentów działanie, dążące do wyeliminowania ich z rynku przez zagraniczną konkurencję" - opiniuje Związek Sadowników RP.
I ostrzega, że rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom wspomnianych, "szkalujących tekstów".

Jednocześnie sadownicy przypominają o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących spożywania minimum pięciu porcji świeżych owoców i warzyw dziennie.

"Zachęcamy do spożywania smacznych, zdrowych i bezpiecznych polskich truskawek oraz innych owoców" - podsumowuje Związek.

[WIDEO] Nowoczesne sadownictwo nie może obejść się bez środków ochrony roślin

Poleć
Udostępnij