Sadownicy apelują do rządu o pomoc i grożą protestami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2016,15:05 Aktualizacja: 30-08-2016,15:19
A A A

W związku z bardzo trudną sytuacją branży Związek Sadowników RP domaga się od rządu podjęcia szybkich i zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym, które pozwolą na zażeganie kryzysu. W przeciwnym razie grozi protestami w całym kraju.

Polskie sadownictwo nie może upaść - piszą w specjalnym oświadczeniu przedstawiciele związku. Przypominają, że nasi sadownicy jako pierwsi zostali dotknięci skutkami trwającego już od 2014 roku rosyjskiego embarga, a ponadto co jakiś czas zmagają się z nieprzychylną uprawom aurą.  

owoce, sadownictwo, jabłka, przechowalnictwo, SKS,

Właściwe zabezpieczenie owoców przed chorobami to podstawa

Częste opady deszczu znacząco podniosły zagrożenie wystąpienia chorób przechowalniczych. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców. Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie...

"Wiosna bieżącego roku dla wielu sadowników była szczególnie niekorzystna. W wielu regionach Polski tysiące hektarów upraw dotknęła klęska gradu. To wszystko bezwzględnie wykorzystali odbiorcy naszych produktów - szczególnie przetwórcy. Te czynniki doprowadziły wiele gospodarstw do kłopotów finansowych, a problemy kolejnych narastają" - czytamy w piśmie Związku Sadowników RP.

Sadownicy przypominają, że mimo ogromnych wysiłków i podejmowanych działań od kilku miesięcy utrzymuje się bardzo trudna sytuacja na rynku owoców - deserowych i tych do przerobu.

Złą sytuację pogłębia również brak płatności z mechanizmu wycofywania owoców. "Dotychczasowe (unijne i krajowe) formy pomocy okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych będą mocno niewystarczające" - przekonują w oświadczeniu.
jabłka, wapa, zapasy jablek, sprzedaż jabłek, rynek owoców

Prognozy produkcji jabłek w UE. Polska może wiele zyskać

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) prognozuje, że zbiory jabłek w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku wyniosą 12 mln ton. To o 3 proc. mniej niż przed rokiem. Eksperci zaznaczają jednak, że będzie to relatywnie...

W związku z bardzo trudną sytuacją branży sadownicy domagają się od rządu podjęcia szybkich, zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym. "Jak zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, zarówno z innymi organizacjami, jak też administracją państwową. Niestety, nasze tegoroczne liczne spotkania wciąż nie przynoszą efektów" - piszą.

Władze związku ostrzegają, że w regionach już powstają spontanicznie lokalne komitety protestacyjne, a jeżeli w najbliższych dniach w skupach nie wzrosną ceny jabłek przemysłowych podejmą nadzwyczajne środki z ogólnopolską akcją protestacyjną włącznie.

"Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej sytuacji. Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa" - pisze na koniec oświadczenia Związek Sadowników RP.

Poleć
Udostępnij