Prognozy produkcji jabłek w UE. Polska może wiele zyskać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2016,12:45 Aktualizacja: 16-08-2016,13:26
A A A

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) prognozuje, że zbiory jabłek w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku wyniosą 12 mln ton. To o 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Eksperci zaznaczają jednak, że będzie to relatywnie wysoka produkcja - o 1 proc. wyższa od średniej z lat 2013-2015. Różnica w zbiorach nie będzie zatem duża i nie wpłynie istotnie na ceny w UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

owoce, wiśnie, jabłka, produkcja owoców, zbiory owoców, eurostat

Polska jabłkami i wiśniami stoi

Polska jest największym producentem jabłek i wiśni w Unii Europejskiej - wynika z najnowszej analizy przedstawionej przez Eurostat. Jak podliczyli analitycy w naszym kraju zbierano 1 na każde 4 jabłka wyprodukowane w Unii Europejskiej w 2015 roku....

A stawki uzależnione będą od możliwości sprzedaży jabłek poza granice Unii Europejskiej. Niekorzystne warunki produkcyjne, m.in. przymrozki w krajach Europy Środkowej i Zachodniej spowodowały znaczne straty w plonach.

Znaczną dynamikę (aż 88 proc.) spadku produkcji odnotuje m.in. Austria, gdzie zbiory wyniosą zaledwie 22 tys. ton. Produkcja mocno spadnie też w Chorwacji - o 66 tys. ton do 35 tys. ton. Bardzo niskie zbiory spodziewane są ponadto na Węgrzech - 449 tys. ton, czyli o 14 proc. mniej niż przed rokiem i o 34 proc. poniżej średniej z lat 2013-2015.

Wśród wiodących producentów w Unii w dół poleci produkcja we Francji o 7 proc. do 1,56 mln ton, zaś we Włoszech utrzyma się na poziomie z ubiegłego roku (2,28 mln ton).

Polska będzie jednym z nielicznych państw, w których zbiory będą wyższe niż przed rokiem i według WAPA wyniosą 4,15 mln ton (+4 proc. r/r). Produkcja wzrośnie też o 8 proc. w Niemczech, które są największym unijnym odbiorcą tych owoców z naszego kraju.

Eksperci zauważają, że biorąc pod uwagę zmiany w strukturze produkcji warto zauważyć, że w krajach Wspólnoty - poza Polską - w 2016 r. zostanie zebranych 7,99 mln ton jabłek, czyli o 4,3 proc. mniej niż w 2015 roku.

Oznacza to dla nas możliwość ulokowania części nadwyżek wyprodukowanych jabłek na unijnym rynku. To pozytywny sygnał dla polskiego rynku jabłek deserowych, zwłaszcza przy wciąż obowiązującym rosyjskim embargu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj