Właściwe zabezpieczenie owoców przed chorobami to podstawa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,14:55 Aktualizacja: 25-08-2016,15:01
A A A

Częste opady deszczu znacząco podniosły zagrożenie wystąpienia chorób przechowalniczych. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców.

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin zaleca wykonanie szeregu zabiegów ochronnych.

  • Na miesiąc przed zbiorem:

Captan 80 WG 1,9 kg/ha

  • Na dwa tygodnie przed zbiorem:

Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha lub Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

  • Na tydzień przed zbiorem:

Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Geoxe 50 WG w dawce 0,45 kg/ha.

sadownictwo, sad, opłacalnosć produkcji, wiśnie, porzeczki, rekompensaty za ograniczanie produkcji

Dopłacać do ograniczania produkcji w sadach?

Ceny owoców, zwłaszcza miękkich, w skupach pozwalają pokryć ledwie cześć kosztów produkcji. Czy sadownikom mogłyby pomóc unijne rekompensaty za ograniczanie produkcji? Problem niskich cen skupowych dla takich owoców, jak...
Intensywność programu ochrony przed chorobami przechowalniczymi należy uzależnić od planowanego terminu sprzedaży owoców i długości przechowywania.

Pozakorzeniowe dokarmianie wapniem

W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowywaniem owoców związane z niedoborem wapnia w owocach. Duża ilość opadów pozytywnie wpływa na wielkość owoców ale zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przechowalniczych i rozcieńcza składniki pokarmowe.

W związku z tym wskazane jest odpowiednie nawożenie owoców produktami wapniowymi. W niższych temperaturach specjaliści zalecają chlorek wapnia 4-7 kg/ha + Megafol 1l/ha.

jabłka, wapa, zapasy jablek, sprzedaż jabłek, rynek owoców

Prognozy produkcji jabłek w UE. Polska może wiele zyskać

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) prognozuje, że zbiory jabłek w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku wyniosą 12 mln ton. To o 3 proc. mniej niż przed rokiem. Eksperci zaznaczają jednak, że będzie to relatywnie...
"Polecamy również wapń skompleksowany aminokwasami bezpieczny w stosowaniu, Amiwap w dawce 2,5-5 l/ha. Wyższą dawkę stosować w okresie od trzech tygodni przed zbiorem owoców" - podaje Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.

Dokarmianie pozakorzeniowe

W celu poprawy wybarwienia owoców po wykonaniu cięcia letniego zaleca się wykonać zabiegi nawozami zawierającymi magnez i potas: FruitAkademia na wzrost owoców I oraz FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce po 8 kg/ha (nawozy można łączyć z zabiegami fungicydowymi).

Dwukrotne zastosowanie produktu Sweet w dawce 2,5 l/ha wpływa na wybarwienie owoców. Preparat podwyższa zawartość cukrów, które z kolei są substratem w produkcji antocyjanów, barwników odpowiedzialnych za rumieniec.

W sadach, w których występują niedobory magnezu i mikroelementów warto zadbać o uzupełnienie tych składników pokarmowych. Specjaliści proponują zastosowanie nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha łącznie z preparatem Megafol 2,5 l/ha.

SKS 18 2016; Choroby przechowalnicze: Captan 1,9kg lub Bellis 0,8kg; Wapń: Chlorek wapnia 7kg + Megafol 1L lub Amiwap 5 L; Poprawa wybarwienia i kondycji drzew: przemiennie FruitAkademia na wzrost owoców I oraz FruitAkademia na wzrost owoców II w dawkach po 8 kg/ha + Sweet w dawce 2,5L + OptiMicro 2,5 kg

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu