Raptor w sadzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | artyszak@agropolska.pl
25-03-2016,10:20 Aktualizacja: 17-05-2016,8:40
A A A

Sadownicy dostają nowy oręż do walki z chwastami. To herbicyd Raptor 263 SC, który przeznaczony jest do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w sadach jabłoniowych.

Preparat zawiera dwie substancje czynne: glifosat (związek z grupy aminofosfonianów w formie soli izopropyloaminowej) – 261 g/l (22,89 proc.) oraz pyraflufen etylowy (związek grupy fenylopirazoli) – 1,71 g/l (0,15 proc.).

Glifosat jest pobierany przez zielone części roślin, a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzeni, rozłogów) powodując ich zamieranie. Pyraflufen etylowy powoduje dużą wrażliwość roślin chwastów na światło, a w rezultacie szybkie ich zasychanie.

sadownictwo, warzywnictwo, Dow AgroSciences,  isoclast, spinetoram

Isoclast i spinetoram - nowe substancje aktywne do ochrony sadów i warzyw

Firma Dow AgroSciences poinformowała o dwóch innowacyjnych substancjach aktywnych w insektycydach do ochrony sadów i warzyw - isoclast i spinetoram, które chce wprowadzić do sprzedaży w Europie. W Polsce mają się pojawić w 2018...

Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 3-5 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie chwastów następuje po około 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka.

Chwasty wrażliwe na preparat:

  • w dawce 2 l/ha: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, wiechlina roczna, starzec zwyczajny;
  • w dawce 4 l/ha: perz właściwy, tasznik pospolity, komosa biała;
  • w dawce 6 l/ha: bodziszek drobny, mniszek pospolity, wierzbownica gruczołowata.

Chwastem odpornym jest skrzyp polny. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 6 l/ha, a zalecana dla jednorazowego zastosowania: 2-6 l/ha.

Środek należy stosować na zielone chwasty, w okresie ich intensywnego wzrostu, wybierając dawkę potrzebną do zniszczenia występujących gatunków.

Zabieg można wykonywać od początku fazy rozwoju liści (BBCH 10) do końca fazy rozwoju owoców, gdy osiągają one 90 proc. typowej wielkości (BBCH 79). Maksymalnie w sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden oprysk tym herbicydem. W sadach, w których stosowano Raptor 263 SC można uprawiać wszystkie rośliny.

Przed opryskiwaniem należy usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe jabłoni. Opryskiwać trzeba w sposób bezpieczny, najlepiej używając opryskiwaczy z osłonami tak, aby krople cieczy użytkowej nie przedostały się na liście, pędy i niezdrewniałą korę drzew (ryzyko uszkodzenia drzew).

Środka nie powinno się stosować przed wschodami chwastów, na rośliny mokre oraz przed spodziewanym deszczem (opad występujący przed upływem 6 godzin po opryskiwaniu może obniżyć skuteczność zabiegu). Okres karencji w sadzie jabłoniowym wynosi 45 dni.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu