Producenci jabłek wykorzystali prawie limit wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2022,12:55 Aktualizacja: 22-06-2022,13:01
A A A

Od 2 maja do 20 czerwca do zakładów przetwórczych trafiło 90,14 proc. puli jabłek objętych mechanizmem nadzwyczajnej pomocy dla producentów tych owoców, czyli ponad 180,2 tys. ton - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z dofinansowania mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania, oraz indywidualni producenci owoców i warzyw, niebędący członkami organizacji producentów.

Norbert Kaczmarczyk, eksport jabłek, wojna w Ukrainie, embargo na jabłka

Resort szuka nowych rynków zbytu dla jabłek

Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa zapewnił, że resort szuka nowych rynków zbytu dla polskich jabłek. W jego ocenie jest możliwe, by te owoce były eksportowane do Nigerii i Tanzanii. - Widzimy problem na rynku ze względu na embargo...

W przypadku, gdy producent jabłek jest członkiem organizacji, wnioskować o pomoc może tylko i wyłącznie przez uznaną organizację producentów owoców i warzyw.

Pomoc może być przyznana maksymalnie do 200 tys. ton jabłek. Dopłata dla sadowników ma wynieść 30 groszy do kilograma sprzedanych do przetwórstwa owoców deserowych o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II. Maksymalny plon jabłek kwalifikujących się do objęcia programem w przypadku jednego wnioskodawcy nie może być większy niż 10 tys. kg/ha.

Ostateczny termin na składanie wniosków o udzielenie takiej pomocy upływa 30 czerwca - przypomniana Agencja. Wnioski należy składać do oddziałów regionalnych ARiMR albo organizacji producentów. Środki na dopłatę do programu skupu jabłek pochodzą z rezerwy kryzysowej UE.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj