Nawożenie produktami wapniowymi. Najwyższy czas na zabiegi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2015,8:45 Aktualizacja: 09-07-2015,9:49
A A A

Dokarmianie dolistne to ważny zabieg w lipcowym kalendarzu sadowniczym. W celu poprawienia jakości owoców i zdolności przechowalniczych należy rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi.

Saletra wapniowa oraz chlorek wapnia to nawozy najczęściej stosowane w tym okresie. Należy z nimi postępować ostrożnie w przypadku aplikacji w wyższych temperaturach.

Przyswajalność wapnia na pożądanym poziomie oraz zachowanie bezpieczeństwa również w wysokich temperaturach, można uzyskać, stosując dodatek produktu zawierającego aminokwasy roślinne Megafol w dawce 1 l/ha - radzą specjaliści z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Parch jabłoni nie odpuszcza. Deszcz wywoła infekcje wtórne

W wielu sadach wciąż pojawiają się nowe plamy parcha jabłoni. Niestety, deszcz zapowiadany w najbliższych dniach wywoła infekcje wtórne. Dalsza ochrona przeciwko parchowi preparatami zapobiegawczymi jest konieczna. Należy stosować środki...
Rozwiązaniem alternatywnym jest stosowanie produktu Amiwap w dawce 2,5 l/ha, wapń w tym produkcie jest skompleksowany aminokwasami.  Polecają również preparat NanoActive w dawce 3 kg/ha.

Groźny parch jabłoni

W sadach, gdzie obecne są plamy parcha na liściach i owocach (nawet w niewielkiej ilości), zaleca się kontynuowanie zabiegów prewencyjnych.

Zarodniki konidialne powodujące infekcje wtórne są w stanie kiełkować nawet w przypadku występowania rosy (nie wymagają opadów) - przypomina System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Eksperci zalecają stosowanie środków kontaktowych: Kaptan Zaw. 50 WP 3kg/ha, Delan 700 WG 0,5 kg/ha, Captan 80 WG 1,9 kg/ha, Indofil 80 WP 3 kg/ha lub Dithane NeoTec 75 WG 2 kg/ha.

"Celowe jest również stosowanie produktu Kendal 2l/ha na przemian z fungicydem zapobiegawczym. Stosowanie produktów stymulujących odporność, zabezpiecza przed infekcjami wtórnymi w sadach jabłoniowych w drugiej części sezonu, a ponadto pozwala ograniczyć pozostałości w owocach" - podaje SKS.

Owocówka jabłkóweczka oraz zwójki liściowe

Z uwagi na wydłużony okres lotów owocówki, zaleca się dodatkowy zabieg zwalczający jednym z preparatów: Runner 240 SC 0,4 l/ha, Affirm 095 SG 2,5-3 kg/ha, Steward 30 WG 0,17-0,2 kg/ha, Coragen 200SC 0,175 l/ha.

Uwaga na przędziorki

Szkodnik ten w ostatnich dniach wystąpił w niektórych sadach w bardzo dużym nasileniu. Przędziorek rozwija się głównie na słabych stanowiskach.

Czas rozpocząć dokarmianie wapniem w sadach

W celu poprawienia jakości owoców należy jak najszybciej rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanych produktów wapniowych takich jak Amiwap lub Nano Activ. Produkt...
W przypadku przekroczenia przez nie progu ekonomicznej szkodliwości zalecamy zabieg jednym z preparatów: Ortus 05SC  1l/ha + Nissorun 050EC SC 0,9 l/ha, Envidor 240SC 0,4 l/ha, Zoom 110SC 0,45 l/ha, Afik 0,3% lub Sumo 10EC 1l/ha

Miodówka gruszkowa nie odpuszcza

W wielu sadach gruszowych wzrosła liczebność populacji miodówek. Należy dokonać szczegółowych lustracji na obecność tego groźnego szkodnika.

"W przypadku stwierdzenia miodówki zalecamy jak najszybciej wykonać zabieg stosując produkt Acaramik 018 EC w dawce 0,75 l/ha (zabieg wykonać wieczorem)" - radzą specjaliści.

Adiuwanty zwiększają skuteczność

W najnowszym komunikacie SKS czytamy, że dla zwiększenia skuteczności zabiegów insektycydami poleca się stosowanie adiuwantów silikonowych. 

W chwili obecnej, kiedy korony drzew są już szczelnie pokryte liśćmi stosowanie adiuwantów może decydować o skuteczności zabiegów ochrony.

Aplikacje insektycydów w mieszaninie z adiuwantami, skutkują większym pokryciem roślin. Zalecamy dodanie do każdego zabiegu zwalczającego szkodniki preparatu Asystent+ w dawce 0,1l/ha.

Wiśnie nie mogą czekać

Warto w tym sezonie zadbać o jakość owoców wiśni. W celu poprawienia jakości, jędrności, przyspieszenia procesu wybarwienia oraz wydłużenia trwałości owoców w obrocie zaleca się wykonanie zabiegu preparatem Sweet w dawce 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu o wysokiej zawartości potasu Plantafol 5.15.45 2,5 kg/ha.

***

SKS 16 Parch: zapobiegawczo: Kaptan 3kg/Kendal 2L; Owocówka: Runner 0,4L+ Asystent+ 0,1L; Przędziorki: Sumo 1L+Asystent+ 0,1L; Miodowka: Acaramik 0,75l+ Asystent+ 0,1L; Dolistnie: Chlorek wapnia+Megafol 1L/Amiwap 2,5L; Wiśnie: Sweet 2,5L+Plantafol 5.15.45 2,5kg

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!