Mączniak i parch jabłoni w natarciu. Konieczna ochrona fungicydowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2015,13:45 Aktualizacja: 03-06-2015,13:51
A A A

W wielu sadach zaobserwować można coraz więcej ujawniających się plam parcha jabłoni. Kolejne plamy zapewne będą się jeszcze pojawiać. Plamy występujące na liściach i zawiązkach wymuszają systematyczną ochronę fungicydową w dalszej części sezonu.

Jak informuje System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., nawet w sadach gdzie do tej pory nie stwierdzono plam parcha na liściach, trzeba być czujnym.

Parch jabłoni bez szans. Ten fungicyd króluje w sadach od 60 lat

5 tysięcy  doświadczeń,  wysoka  skuteczność,  łatwa  mieszalność i  trudna  zmywalność - tak  w  skrócie  można  scharakteryzować  fungicyd,  który  od...
"Zalecamy cotygodniowe zabiegi fungicydami kontaktowymi np. Kaptan Zaw. 50WP 3kg/ha, Delan 700WG 0,5 kg/ha, Captan 80WG 1,9 kg/ha co najmniej do połowy czerwca. W sadach zagrożonych opadziną liści zaleca się stosowanie przeciwko parchowi preparatów zawierających mankozeb: Indofil 80WP 3 kg/ha, Dithane NeoTec 75WG 2 kg/ha" - czytamy w najnowszym komunikacie.

Mączniak jabłoni

W wielu sadach porażenie pędów mączniakiem jabłoni jest bardzo silne. Przy ciepłej pogodzie problem będzie narastał. Co zrobić?

"Należy wyciąć porażone pędy, można je pozostawić w międzyrzędziu - po kilku dniach przestają zarodnikować. Po wycięciu zalecamy opryskiwanie jednym z preparatów: Topas 100EC (0,125l/ha/m wys. korony lub inny fungicyd z grupy triazoli), Zato 50WG 0,15kg/ha, FlintPlus 64WG 1,85 kg/ha, Kendo 50EW 0,5 l/ha, Fontelis 200SC 0,75 l/ha" - radzi SKS.

Mszyca jabłoniowo-babkowa

W niektórych sadach występują liczne kolonie mszyc - należy je zwalczać jednym z preparatów: Pirimor 500WG 0,75kg/ha, Calypso 480SC 0,2l/ha, Mospilan 20SP 0,125 kg/ha, Movento 100SC 2,25l/ha.

Polskie owoce trafią w USA? Najpierw rejestracja sadów

Nasze jabłka i gruszki mogą jeszcze w tym roku trafić na amerykański rynek. Sadownicy zainteresowani eksportem w tym kierunku muszą jednak zarejestrować sady i przechowalnie.   Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała,...
"Jeżeli liczebność mszyc jest niewielka, a w sadzie występują wrogowie naturalni można zrezygnować ze zwalczania, ale konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji" - radzą specjaliści.

Stop ordzawianiu jabłek

Najnowsze obserwacje pokazują, że stosowanie giberelin daje lepsze efekty jeśli jest on stosowany systematycznie co mniej więcej tydzień, niż gdy jest stosowany wyłącznie na rosnącą temperaturę po chłodniejszym okresie.

"Zalecamy systematyczne zabiegi produktem Novagib 010SL w dawce 0,3-0,4 l/ha, do czterech razy w sezonie. Oczywiście przy wyższych temperaturach Novagib 010SL lepiej się wchłania, natomiast nie jest prawdą, że stosowanie w niższych temperaturach jest nieskuteczne" - czytamy w komunikacie.

Nawożenie dolistne

W wielu sadach obserwujemy słabą jakość liści. Zalecamy zastosować w tych sadach nawozy bogate w magnez oraz mikroelementy OptiMikro w dawce 5 kg/ha oraz FruitAkademia na wzrost owoców I w dawce 8 kg/ha.

Miodówka gruszkowa

W wielu sadach gruszowych stwierdzono liczne złoża jaj miodówek oraz larwy. Należy dokonać szczegółowych lustracji na obecność tego groźnego szkodnika.

"W przypadku stwierdzenia obecności miodówki zalecamy jak najszybciej wykonać zabieg Movento w dawce 2,25 l/ha" - radzą specjaliści.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj