Parch jabłoni bez szans. Ten fungicyd króluje w sadach od 60 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Arysta LifeScience, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2015,11:40 Aktualizacja: 05-05-2015,11:41
A A A

5 tysięcy  doświadczeń,  wysoka  skuteczność,  łatwa  mieszalność i  trudna  zmywalność - tak  w  skrócie  można  scharakteryzować  fungicyd,  który  od dziesięcioleci cieszy się zaufaniem sadowników oraz producentów owoców i warzyw na całym świecie.

Mowa o Captan 80 WG, który chroni liście i owoce przed parchem jabłoni. Już od ponad 60 lat sadownicy, a także producenci truskawek, winorośli, warzyw, roślin ozdobnych czy soi mogą liczyć na kaptan, czyli N-trójchlorometylotio-czterohydroftalimid.

Znana dziś na całym świecie substancja aktywna została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku. Globalnie zużywa się ponad 10 tysięcy ton kaptanu rocznie - z czego prawie 40 proc. przypada na kraje europejskie.

Chociaż na rynku wciąż pojawiają się nowe środki ochrony  roślin,  pozycja fungicydu  Captan  80  WG
jest niezachwiana.  Jego skuteczność potwierdza ponad 5 tys. doświadczeń przeprowadzonych przez firmę Arysta LifeScience.

Co sprawia, że Captan WG 80 od lat cieszy się zaufaniem i jest uważany przez wielu producentów rolnych za niezastąpiony fungicyd? Do jego głównych atutów należą: wysoka skuteczność, łatwa mieszalność i trudna zmywalność przez deszcz.

Środek ten ma działanie kontaktowe. Stosuje się go zapobiegawczo w ochronie liści i owoców przed parchem jabłoni, jak również interwencyjnie, w celu przerwania nasilającej się infekcji. Skuteczność  grzybobójcza  Captanu  przekracza  95 proc. - warto  podkreślić,  że  nie  zależy  od  panującej temperatury.

Zatem preparat może być aplikowany przez cały okres wegetacji. Ze względu na znakomitą ochronę działek kielicha oraz szypułek owocowych jest on szczególnie przydatny do zabiegów przeciwko parchowi jabłoni wczesną wiosną.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość podawania tego fungicydu pojedynczo, a także  w mieszaninach  z  innymi  produktami. Aby  ułatwić  użytkownikom podjęcie decyzji o optymalnym połączeniu preparatów, specjaliści z firmy Arysta LifeScience opracowali zestawienie właściwości fizyko-chemicznych  mieszaniny  Captanu  z  ponad  30  środkami  ochrony  roślin. 

Umożliwia  to  stworzenie idealnej strategii ochrony drzew owocowych przed odpornymi rasami parcha jabłoni. W praktyce sadowniczej ogromne znaczenie ma również fakt, że fungicyd ten wykazuje bardzo dobre właściwości pokrywania liści, dzięki czemu zapewnia im ochronę nawet po opadach deszczu powyżej 15 mm.

W okresie silnego wysiewu zarodników grzybowych i ciągłych opadów rekomendowany jest oprysk typu "STOP SPRAY", wykonywany na mokre liście. Zabieg służy do przerywania narastającej infekcji podczas mżawki i długotrwałego deszczu.

[WIDEO] Kaptan (związek z grupy ftalimidów) - 800 g/kg (80 %)

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu