Warto dobrze przygotować rzepak do zimowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bayer CropScience, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2014,12:15 Aktualizacja: 19-11-2014,13:53
A A A

Rzepak ozimy jest specyficzną uprawą, czasami sprawiającą problemy. Z powodu oddziaływania wielu czynników, plon nie zawsze jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, dlatego najważniejsze jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju rzepaku.

Należą do nich:

  •         dobór odpowiedniej odmiany, dostosowanej do warunków glebowych i klimatycznych w danej lokalizacji,
  •         optymalny termin i norma wysiewu (należy wysiać taką ilość nasion, aby pojedyncze rośliny miały wystarczającą ilość miejsca do wytworzenia prawidłowego pokroju),
  •         zapewnienie właściwej ilości potrzebnych składników pokarmowych,
  •         prawidłowa agrotechnika gwarantująca jednakowe szanse rozwoju dla wszystkich roślin,
  •         odpowiednie zmianowanie.

Gdy takie warunki są zapewnione, rzepak jest odpowiednio przygotowany do zimy. W przypadku konieczności wykonania bardzo wczesnego zabiegu ochronnego przeciwko chorobom grzybowym, z powodu bardzo długiej, wilgotnej i ciepłej jesieni w niektórych odmianach, może być potrzebne zastosowanie dodatkowego zabiegu regulatorem wzrostu.

Jednak zabieg ten należy opóźnić, aż do poprawnego wykształcenia części podziemnej.

Najgroźniejszą i najczęściej występującą chorobą w uprawie rzepaku ozimego jest sucha zgnilizna kapustnych - rozwijająca się zarówno jesienią, jak i wiosną.

Dobór odpowiednich odmian, o mniejszej wrażliwości na tę chorobę, dobre zaprawy nasienne oraz prawidłowa uprawa gleby (przyoranie resztek pożniwnych) mogą znacznie ograniczyć rozwój suchej zgnilizny, jednak nie zagwarantują jej całkowitego wyeliminowania.

Do najbardziej efektywnych rozwiązań ograniczających rozwój choroby należy stosowanie odpowiednich fungicydów. Bardzo ważny jest ich dobór, ale jeszcze ważniejsze - wybranie optymalnego terminu zabiegu.

W każdym sezonie warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi chorób są inne. Objawy można zaobserwować późną jesienią, ale coraz częściej nawet na początku wegetacji.

W przypadku większości fungicydów największą skuteczność uzyskuje się, gdy zabieg wykonany zostaje przed wystąpieniem objawów chorobowych, czyli przez działanie zapobiegawcze. W sytuacji wczesnej infekcji zabieg należy przeprowadzić już w fazie pierwszej pary liści właściwych.

Nie wszystkie preparaty mogą być tak szybko stosowane, szczególnie te, które dodatkowo działają jako silny regulator wzrostu. Stosowanie ich w nieodpowiednich terminach może doprowadzić do znacznej redukcji korzeni, co może mieć znaczenie przy wiosennych problemach z wodą.

To również cię zainteresuje:

Tilmor 240 EC do zwalczania chorób i precyzyjnego skracania rzepaku

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu