Ślimaki niszczą rzepak

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
25-09-2021,7:30 Aktualizacja: 25-09-2021,7:04
A A A

Rolnicy borykają się w tym roku z masowym wystąpieniem ślimaków nagich. Co robić, gdy dojdzie już do zniszczenia części plantacji?

Problem ze ślimakami jest szczególnie nasilony w gospodarstwach stosujących uprawę bezorkową. Występują w zwiększonym nasileniu w skupiskach słomy.

Gdy zauważono ślady żerowania ślimaków, to należy natychmiast przystąpić do ich zwalczania. W tym celu należy zastosować środki zarejestrowane do tego celu. Podczas ich aplikacji należy przestrzegać maksymalnych dawek oraz odstępu pomiędzy kolejnymi zabiegami.

ciągnik, agregat, rzepaczysko, Sahryń

Niszcz ślimaki!

W tym sezonie należy się spodziewać wzmożonego zagrożenia rzepakiem ozimym ślimakami nagimi. Szczególnie dotyczy to plantacji uprawianych w systemie bezorkowym. Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają na wielu polach masowemu występowaniu...

Problemem w większości gospodarstw jest brak specjalistycznego sprzętu – aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin. W związku z ich brakiem rolnicy chwytają się różnych gospodarczych sposobów, ale są one zwykle dużo bardziej pracochłonne i mniej precyzyjne.

Jeśli doszło już do uszkodzenia roślin rzepaku, to dalsze działania dotyczące należy przełożyć na wiosnę, bo teraz i tak nie można przesiać uszkodzonej części zbożami ozimymi ze względu na zastosowane graminicydy. Poza tym nie wiadomo jak przezimuje rzepak.

Wczesną wiosną uszkodzoną część plantacji należy płytko uprawić i przesiać rzepakiem jarym. To rozwiązanie sprawdza się, gdy dotyczy zwartej części plantacji.

Trudniejsza jest sytuacja, gdy uszkodzenia występują placowo w kilku punktach pola. Przesiewanie ich rzepakiem jarym jest bezcelowe, bo spowoduje znaczne skomplikowanie zbioru. Rzepak ozimy dojrzewający wcześniej trzeba będzie zbierać, a miejsca obsiane rzepakiem jarem pozostawić.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu