"Wsteczne" szacowanie suszy w burakach. Jak to zrobić?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2018,9:30 Aktualizacja: 05-10-2018,9:46
A A A

Szacowanie strat z powodu suszy w uprawach buraków cukrowych było możliwe, gdy zostały już częściowo zebrane z pola. Rolnicy nie są jednak bez wyjścia. Istnieje bowiem szansa, by wystąpić o pomoc także obejmującą tę uprawę.

Sprawa została opisana w serwisie informacyjnym Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR). Zaczęło się od tego, że Rada Powiatowa WIR w Rawiczu zwróciła uwagę na problem dotykający producentów buraka cukrowego, którym w tym roku jako pierwszym przypadło realizować dostawy do cukrowni.

buraki, doczyszczarko-ładowarka, pryzma

Burak cukrowy: europejscy plantatorzy żądają reakcji

Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) wzywa instytucje unijne do pilnych działań w sektorze cukrowniczym. Sytuacja jest bowiem bardzo zła.  CIBE oczekuje dalszego postępu w zakresie tworzenia klarownych ram...

"Okazało się, że wkrótce po wykopaniu pierwszych partii, które podobnie jak i inne rośliny mocno ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy, ukazał się komunikat Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, potwierdzający po raz pierwszy wystąpienie tego zjawiska w burakach cukrowych w gminach powiatu rawickiego. Powstały więc warunki do oszacowania strat, ale jak tego dokonać, skoro protokół sporządzony przed zbiorami zbóż nie mógł uwzględnić strat w burakach, a obecnie plantacja została już zebrana?" - czytamy w serwisie wielkopolskiej izby.

Wyjaśniono, że istnieje pewna możliwość wyjścia z tej teoretycznie patowej sytuacji.

Takie światełko w tunelu wskazano w odpowiedzi Zarządu WIR na wystąpienie rawickiej rady powiatowej.

Przede wszystkim obowiązkiem komisji szacujących w uprawach rolnych szkody powstałe w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego (m.in. suszy) jest oszacowanie szkód we wszystkich uprawach, w których są widoczne.

susza, straty, kukurydza, buraki cukrowe, rolnictwo, straty w uprawach

Rolnicy domagają się pomocy za straty w uprawach kukurydzy i buraków

Część lubuskich rolników domaga się odszkodowań za straty wyrządzone przez suszę w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych. W środę w Gorzowie Wlkp. spotkali się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafałem...

Oczywiście czasem jest tak, że choć szacujący stwierdzają wystąpienie szkody, nie mogą jej zawrzeć w protokole, gdyż "centralny" monitoring suszy rolniczej nie wykazuje wystąpienia na danym obszarze w danej uprawie takiego negatywnego zjawiska (tak właśnie było z burakami).

"W tej sytuacji rolnik, posiadając już protokół sporządzony ze względu na wystąpienie strat we wcześniej zbieranych uprawach, np. w zbożach, nie jest pozbawiony możliwości wnioskowania o powtórne oszacowanie strat w nadal istniejących uprawach, na których wciąż utrzymują się skutki wcześniejszej klęski lub zostały dotknięte skutkami innej klęski" - podkreśla WIR.

W przypadku buraków, po których zbiorze ukazał się komunikat stwierdzający wystąpienie suszy - o ile komisja klęskowa posiada dane z dokonanej wcześniej lustracji - nie ma podobno przeszkód, by sporządzić nowy protokół z aktualną datą (trzeba w nim jednak wskazać wcześniejszą, rzeczywistą datę oszacowania szkody).

Powtórny protokół musi być sporządzony zgodnie zasadami opisanymi w wytycznych dla komisji "klęskowych", w części dotyczącej kilkukrotnego uszkodzenia tej samej uprawy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu