Wiceminister zachęca do uprawy ziemniaków. Dopłaty do materiału siewnego mają wzrosnąć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2023,10:00 Aktualizacja: 21-03-2023,10:09
A A A

Ziemniak jest obecnie ważną alternatywą do uprawy zbóż - przekonywał Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa i zachęcał rolników do ich upraw. Mówił, że mają być zwiększone dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.

Polityk spotkał się z rolnikami w Przedsiębiorstwie Przemysłu Spożywczego PEPEES SA w Łomży (woj. podlaskie), które zajmuje się przetwórstwem ziemniaków skrobiowych.

sadzeniaki ziemniaka, WIORiN w Łodzi, agrofagi kwarantannowe, śluzak ziemniaka

Łatwo narobić sobie kłopotów. Inspektorat z ważnym ostrzeżeniem

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia. WIORiN podkreśla, że zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane,...

- Chciałbym, aby z tych ponad 200 tys. ha areału uprawy ziemniaków, tę powierzchnię zwiększyć do 400, do pół miliona hektarów. Byłaby to dywersyfikacja ekonomiczna dla gospodarstw rolnych. Jest też zapewnienie przetwórców ziemniaka, że z tego areału ziemniaki zostaną skupione - mówił.

Wiceszef resortu przekonywał, że uprawa ziemniaków, w związku z trudną sytuacją na rynku zbóż, dałaby bezpieczeństwo żywnościowe Polsce, a także ekonomiczne gospodarstwom rolnym. - Jesteśmy u progu wiosny i chciałem zachęcić rolników do uprawy ziemniaka, których plon będzie skupiony przez polskich przetwórców - mówił.

Dodał, że zachętą dla rolników ma być zwiększona dopłata do kwalifikowanego materiału siewnego. Mówił, że ministerstwo będzie dążyć do tego, aby była zwiększona maksymalnie. - Biorąc pod uwagę wszystkie możliwości wsparcia środków krajowych jak również unijnych, ziemniak będzie opłacalny. A nade wszystko jeszcze raz chcę podkreślić, ziemniak od rolnika będzie skupiony, będzie przetworzony - powiedział Kołakowski.

Pytany przez dziennikarzy o tę dopłatę powiedział, że musi być obliczona. - Wiem, że problemem jest wysoka cena kwalifikowanego materiału siewnego, ale w najbliższych dniach będzie podpisane rozporządzenie ministra rolnictwa, gdzie określone będą wartości. Resortowi i rządowi zależy, aby zwiększyć opłacalność uprawy ziemniaka. To jest nasza racja stanu i takie działania są podejmowane - zapewnił wiceminister.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu