Plantatorzy buraków cukrowych o braku opłacalności. Chcą spotkania z ministrem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2021,14:10 Aktualizacja: 25-10-2021,14:23
A A A

O spotkanie "w celu przeprowadzenia pogłębionej dyskusji" na temat problemów w sektorze i podjęcia stosownych działań mających na celu ich rozwiązanie wystąpił do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Krzysztof Nykiel, prezes Związku w wystąpieniu podkreśla, że sektor buraków cukrowych od momentu zniesienia kwotowania boryka się z poważnymi problemami.

kombajn do buraków, buraki, pole

Burak cukrowy: lista rekomendowanych odmian na 2022 rok

Producenci cukru podają już odmiany buraka  cukrowego polecane do siewu w przyszłym roku. W Krajowej Spółce Cukrowej lista odmian rekomendowanych buraka cukrowego na przyszły rok obejmuje 27 odmian z 9 firm hodowlano-nasiennych....

"W tym okresie z uprawy buraków zrezygnowało 20 proc. plantatorów (7 tysięcy). Niskie ceny oferowane za surowiec, wzrastające koszty produkcji, presja ze strony agrofagów przy jednoczesnym wycofywaniu skutecznych środków ochrony roślin powodują, że mamy do czynienia z brakiem opłacalności" - przekonuje szef KZPBC.

Zwraca ponadto uwagę na wysokie ceny nawozów i brak ich dostępności. Według plantatorów, do tej pory kwoty za nawozy stanowiły 20-30 proc. kosztów bezpośrednich w uprawie buraka, a w tej chwili udział ten wzrasta do 50 procent.

"Dla rolników pozostają właściwie tylko dwa rozwiązania - rezygnacja z uprawy albo zmniejszenie używania nawozów, co niestety odbije się negatywnie na wysokości plonów, a w konsekwencji może spowodować zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobór surowca do przerobu na cukier" - ostrzega szef KZPBC.

Organizacja zwróciła się do ministra aktywów państwowych o interwencję w nadzorowanych przez niego spółkach oraz do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie stosownego postępowania wyjaśniającego, czy producenci nawozów mineralnych nie nadużywają swojej pozycji dominującej i nie prowadzą "swoistej gry spekulacyjnej".
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu