Plantatorzy buraka cukrowego przy Cukrowni Glinojeck dopięli swego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2020,13:10 Aktualizacja: 31-08-2020,10:16
A A A
Miesiąc temu pisaliśmy o odrzuceniu przez prezydium zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck warunków kontraktacji zaproponowanych przez spółkę Pfeifer&Langen na kolejny sezon, jako konsekwencję nie uwzględnienia w umowie propozycji związku, które zmieniały jej treść na korzyść plantatora. Wczoraj Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zamieścił na swojej stronie komunikat, z którego wynika, że obydwie strony spotkały się i poczyniły nowe uzgodnienia. 
 
Jak czytamy, rozmowy między plantatorami a zarządem Pfeifer&Langen Polska trwały trzy dni - 18, 19 i 21 sierpnia. W wyniku negocjacji uzgodniono, że:
 
1.  Cena za buraki kontraktowane na 2021 r. o 16-proc. zawartości cukru i 2-proc. teoretycznej stracie wydatku cukru zostanie podniesiona z 24 euro do 25 euro, a kurs euro będzie przeliczany na złotówki wg średniego kursu wyliczonego przez NBP za okres od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.
 
Cukrownia Glinojeck, umowa kontraktacyjna, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck,

Miara się przebrała. Plantatorzy buraka cukrowego przy Cukrowni Glinojeck mówią dość

Poszerzony Zarząd Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck S.A. w Glinojecku o delegatów wybranych na czwarty zjazd, reprezentujący plantatorów z rejonu Mazowsza, na posiedzeniu 15 lipca 2020 r. postanowił...
2.  Cena za buraki kontraktowane z tegorocznych zbiorów o 16-proc. zawartości cukru i 2-proc. teoretycznej stracie wydatku cukru również została podniesiona z 24 euro na 25 euro. Do przeliczeń brany będzie średni kurs wyliczony przez NBP za okres od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. Kurs zaliczkowy ustalono w wysokości 4,36zł za 1 euro. 
 
3.  Dobór nasion pod zasiewy w 2021 r. odbywać się będzie na podstawie zgłaszanych indywidualnie zamówień przez plantatora do producenta cukru, w oparciu przedstawioną listę odmian, a w uzasadnionych przypadkach spoza tej listy. 
 
W związku z powyższym, pragniemy podziękować wszystkim tym plantatorom którzy nie ulękli się próbom zastraszania i wstrzymali się z kontraktacją buraków na 2021 rok - napisał w komunikacie Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck. - Jesteście przykładem dla pozostałych plantatorów, którzy z różnych przyczyn ulegli presji cukrowni i zakontraktowali buraki po 24 euro za 1 tonę. To dzięki waszej wytrwałości i odwadze wszyscy plantatorzy będą mieli podniesione ceny zarówno w 2020, jak i w 2021 roku. Jesteście przykładem dla innych jak należy walczyć o swoje. Możecie być dumni ze swojej postawy - dodał związek. Jednocześnie poinformował, że w razie jakichkolwiek trudności z kontraktacją buraków cukrowych należy to zgłaszać dzwoniąc pod numer 60861450. 
 
Na koniec związek przekazał też, że zgodnie z informacją otrzymaną z MRiRW, w 2021 r. płatność do buraków cukrowych związana z produkcją będzie przyznawana na takich samych zasadach i w tej samej formie, co obecnie.
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu