Nordzucker Polska podsumował kampanię cukrowniczą 2021/2022

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2022,11:15 Aktualizacja: 15-02-2022,11:22
A A A

W trwającej 117 dni kampanii (od połowy września 2021 roku do połowy stycznia 2022 roku) Nordzucker Polska S.A. przerobił rekordową ilość buraków. Wzięło w niej udział przeszło 2700 plantatorów, a średni plon korzeni wyniósł ponad 63 t/ha przy średniej zawartości cukru powyżej 17,6%.

Decydujący wpływ na wzrost buraków cukrowych mają warunki pogodowe, które sprzyjały rozwojowi surowca podczas minionego sezonu wegetacyjnego.

kombajn do buraków, Adelina, śnieg, pole

Jak była kampania 2021/2022?

Związek Producentów Cukru w Polsce podsumował kampanię 2021/2022, która była wyjątkowo długa. Kampania cukrownicza 2021/2022 rozpoczęła się 1 września 2021 roku w cukrowni Gostyń, należącej do Pfeifer & Langen Polska S.A....

Pomimo chłodnej wiosny, czy utrudnionych wschodów buraków, dobre uwilgotnienie gleby doprowadziło do uzyskania wysokiej i wyrównanej obsady roślin. Plantacje udało się utrzymać w stanie wolnym od chwastów - choroby i szkodniki występowały w mniejszym nasileniu w porównaniu z ubiegłym sezonem.

- Surowiec charakteryzował się bardzo wysoką jakością przetwórczą. Na uzyskanie zadowalającej wielkości i jakości plonów buraka cukrowego, ostatecznie wpływ miał rozkład opadów w okresie największego zapotrzebowania na wodę w lipcu i sierpniu oraz w późniejszym okresie. Pomimo, że tegoroczne plony buraków były zróżnicowane, m.in. uzależnione od lokalnych warunków pogodowych, można śmiało uznać sezon za udany. Szczególnie cieszy wysoka zawartość cukru w burakach - mówi Natalia Mioduszewska, dyrektor surowcowy w spółce.

Przez znaczną część tegorocznej kampanii buraki były zbierane w optymalnych warunkach pogodowych, co miało znaczący wpływ na minimalizację stopnia zanieczyszczenia. Zabezpieczenie włókniną buraków dostarczanych w ostatnim etapie miało z kolei wpływ na jakość doczyszczania surowca podczas załadunku na pojazdy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu