KSC wyprodukowała mniej cukru. Kampania podsumowana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2020,9:20 Aktualizacja: 21-01-2020,9:25
A A A

W kampanii cukrowniczej 2019/2020 Krajowa Spółka Cukrownicza S.A. skupiła prawie 5,8 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru. W poprzedniej padł rekord - ponad 910 tys. ton.

W 18. kampanii, uczestniczyło siedem Oddziałów KSC S.A.: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło oraz Cukrownia Werbkowice.

liście buraków, pole, gleba

Wartościowe liście buraków cukrowych

Pozostałe na polu po burakach cukrowych liście są ważnym źródłem składników pokarmowych: makro- i mikroelementów oraz bezcennej materii organicznej. Z badań własnych wynika, że w 1 kg suchej masy liści znajduje się 31,4 g azotu...

Zaczęła się od tej ostatniej, dokładnie 10 września 2019 roku, a najdłużej trwała w Cukrowni Kluczewo - 110 dni. Średni czas dla całego koncernu wyniósł 99 dni. W 2019 roku buraki cukrowe, zakontraktowane przez KSC S.A. uprawiane były na areale ponad 100 tys. ha, przez 15 tys. plantatorów.

"Średni plon buraków cukrowych w spółce wyniósł 57 t/ha, najwyższy uzyskano w Cukrowni Malbork - 74 t/ha. Średnia polaryzacja (zawartość cukru w burakach) wyniosła 16,7 proc." - podała KSC. Dla porównania, w kampanii 2018/19 plon średnio wynosił 59,9 t/ha, a zawartość cukru w burakach sięgała 17,4 proc.

- Wyzwaniem w 2019 roku były niesprzyjające warunki pogodowe i szkodniki, które w największym stopniu pojawiły się w uprawach buraków na wschodzie kraju - podsumowuje Krzysztof Kowa, prezes Zarządu KSC S.A.

Koncern przypomina, że w październiku oddał do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk. Pozwolił na ograniczenie wynajmu powierzchni w magazynach zewnętrznych, co przyczyniło się do znacznego obniżenia kosztów związanych z logistyką.

"Dzięki inwestycji spółka zwiększa możliwości dotyczące pozyskiwania nowych rynków zbytu. Ze względu na spadek spożycia cukru w Unii Europejskiej duże znaczenie mają rynki pozawspólnotowe. Podczas kampanii w 2019 roku wysłano z terminala 60 tys. ton cukru, między innymi do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. KSC S.A. planuje wysyłkę cukru za pomocą terminala w wysokości 300 tys. ton rocznie” - przekonuje cukrowy (i wciąż państwowy) gigant.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu