Kolejne 4 euro więcej za tonę buraków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2022,13:10 Aktualizacja: 05-04-2022,13:16
A A A

Nordzucker Polska kolejny raz podwyższył ceny buraków w kampanii 2022/23 - tym razem o 4 euro za tonę we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych.

W ostatnich tygodniach bardzo wzrosły stwki paliwa, nawozów i innych środków produkcji, a także alternatywnych upraw, takich jak pszenica i rzepak, które mają również znaczenie dla uprawy buraków cukrowych.

uprawa buraka cukrowego, Krzysztof Nykiel, KZPBC, produkcja cukru

Producenci buraka: spekulacja na rynku nawozów musi być wyeliminowana

Apelujemy o aktywne i rzeczowe działanie na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów. Wszelkie działania o charakterze spekulacyjnym muszą zostać wyeliminowane! - piszą do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych producenci buraka...

Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się plantatorzy, Nordzucker Polska kolejny raz podjął decyzję o podwyższeniu stawek buraków w tegorocznej kampanii. Ceny we wszystkich umowach zostaną podniesione o 4 euro za tonę. Oznacza to, że bazowe stawki za kontraktowe buraki w poszczególnych umowach wynoszą:

umowa 1-roczna

  • z ceną stałą - 31,50 €/t
  • z ceną zmienną - 32,10 €/t

umowa 2-letnia

  • z ceną stałą - 32,00 €/t
  • z ceną zmienną - 32,60 €/t

umowa 3-letnia z ceną stałą

  • 2020-2022 - 31,55 €/t
  • 2021-2023 - 31,55 €/t

umowa 3-letnia z ceną zmienną

  • 2021-2023 - 32,60 €/t

kombajn do buraków, buraki

Niemcy skarżą wsparcie do uprawy buraków

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podał, że Niemiecki Związek Producentów Cukru (WVZ) wydał oświadczenie, w którym poinformował, że złożył skargę do Komisji Europejskiej na dopłaty związane z produkcją buraków...

Nordzucker Polska gwarantuje ponadto plantatorom, że wszystkie buraki nadwyżkowe dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych. Spółka pozostawia też w gestii plantatorów decyzję, jaki plon należy przyjąć do umowy, z jakiego materiału siewnego chcieliby skorzystać oraz pokrywa ponadto w całości wszelkie koszty związane z logistyką buraków.

- Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z tak trudną sytuacją na rynku. W bardzo zmiennych warunkach, w jakich wszyscy musimy działać, kompleksowa ocena wpływu rosnących kosztów produkcji buraka cukrowego na wszystkie podmioty łańcucha jest niezwykle trudna i wymaga uważnego śledzenia oraz analizy wielu czynników. Tylko takie działanie pozwala podejmować odpowiedzialne decyzje. Chcemy zapewnić naszym plantatorom rentowność uprawy, wykorzystując w tym celu nie tylko mechanizm ceny bazowej, ale również inne narzędzia, które służą obniżaniu kosztów, a które rolnicy współpracujący ze spółką mają zagwarantowane w kontraktach - komentuje Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement