Producenci buraka: spekulacja na rynku nawozów musi być wyeliminowana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2022,11:30 Aktualizacja: 25-03-2022,11:41
A A A

Apelujemy o aktywne i rzeczowe działanie na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów. Wszelkie działania o charakterze spekulacyjnym muszą zostać wyeliminowane! - piszą do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych producenci buraka cukrowego.

Plantatorzy reprezentowani przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego wyrażają zaniepokojenie brakiem należytej aktywności Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu stabilizacji sytuacji na rynku nawozów mineralnych w Polsce.

burak cukrowy, Sahryń, kombajn

Złota dziesiątka odmian buraka cukrowego w PDO 2021

Zawartość cukru w korzeniach oraz plon biologiczny i technologiczny cukru w ubiegłym roku były największe w ostatnich 3 latach. Plon korzeni dla wzorca w 2021 r. wyniósł 835 dt z 1 ha i był mniejszy niż w roku 2020  (899 dt z 1 ha), a...

"W naszej ocenie spółki produkujące nawozy, które są nadzorowane przez MAP, wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną i negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową poprzez dyktat cenowy oraz nieodpowiedzialne publikacje cenników nawozów. Sugerowanie cen przez Anwil S.A. i Agrochem Sp. z o.o. (podległy Grupie Azoty) uważamy za działania czysto spekulacyjne, które wpływają na destabilizację na rynku nawozów" - czytamy w wystąpieniu sygnowanym przez Krzysztofa Nykiela, prezesa KZPBC.

Jak w nim podkreślono, drastyczny wzrost kosztów nawożenia wpływa na spadek opłacalności uprawy buraka cukrowego i innych roślin. Rolnicy są zmuszeni do rezygnacji ze stosowania optymalnego poziomu nawożenia, co będzie skutkowało zmniejszeniem plonów i pogorszeniem jakości surowca.

W ocenie KZPBC, w przypadku buraka cukrowego już notujemy znaczny spadek areału zasiewów. A jesienią do polskich cukrowni trafi niedostateczna ilość buraków, aby w pełni wykorzystać moce produkcyjne. Dotyczy to również zakładów Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która ma być filarem tworzonego Narodowego Holdingu Spożywczego.

"Analizując notowania cen gazu (które zdaniem firm produkujących nawozy były głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pierwszy wzrost cen nawozów), nie znajdujemy uzasadnienia dla ostatniej podwyżki cen nawozów, w szczególności azotowych. Ma to kluczowe znaczenie dla wszystkich rolników oraz niebagatelny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce" - podkreślają producenci buraka.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE