Dobra wiadomość dla producentów ziemniaka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
04-06-2021,14:10 Aktualizacja: 04-06-2021,15:04
A A A
Rozporządzeniem wykonawczym 2021/843 z 26 maja Komisja Europejska odnowiła zatwierdzenie cyjazofamidu, substancji czynnej służącej m.in. do zwalczania zarazy ziemniaka. 
 
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) we wnioskach wskazał, że „biorąc pod uwagę dowody naukowe - jest bardzo mało prawdopodobne, by cyjazofamid był substancją zaburzającą funkcjonowanie układu hormonalnego w odniesieniu do wydzielania estrogenów, androgenów, steroidów i hormonów tarczycy.” 
 
Mospilan, acetamipryd, zwalczanie mszyc w buraku cukrowym, KZPBC, zezwolenie ministra rolnictwa dla Mospilanu

Mospilan dopuszczony do zwalczania mszyc w buraku

27 maja 2021 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wydał zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego środka Mospilan 20 SP w celu zwalczania mszyc. Zezwolenie obowiązuje od 31...
„Na podstawie dostępnych danych i aktualnej wiedzy naukowej streszczonych we wnioskach Urzędu nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków, które mogłyby sugerować, że substancja działa w sposób zaburzający funkcjonowanie układu hormonalnego. W związku z tym Komisja stwierdza, że cyjazofamidu nie należy uznawać za substancję mającą właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego - czytamy dalej. 
 
Obecne zatwierdzenie cyjazofamidu wygasa 31 lipca. Stąd wspomniane rozporządzenie odnawiające zatwierdzenie będzie stosowane od 1 sierpnia. 
 
Cyjazofamid to substacja wprowadzona na rynek w 2001 r. Polecana szczególnie do zwalczania zarazy ziemniaka oraz mączniaków rzekomych. Działa powierzchniowo. Przeznaczona jest do stosowania zapobiegawczego. Optymalna temperatura podczas aplikacji to 12-20oC.  
 
Oprócz ziemniaka, cyjazofamid polecany jest także do ochrony ogórka i pomidora przed alternariozą pomidora, mączniakiem rzekomym dyniowatych oraz zarazą ziemniaka. Cyjazofamid można znaleźć w takich preparatach jak: Sugoi, Ranman Top 160 SC, Ranman 400 SC Twinpack.  
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu