Burak potrzebuje boru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
31-05-2019,7:55 Aktualizacja: 31-05-2019,7:56
A A A

Faza 6-8 liści (BBCH 16-18) do idealny termin do wykonania pierwszego zabiegu dokarmiania dolistnego buraka cukrowego borem (B). Oprysk należy ponowić po 2 tygodniach.

Burak cukrowy, obok rzepaku, należy do gatunków o największej wrażliwości na niedobór boru, chociaż nie potrzebuje go w największych ilościach. Ponad dwukrotnie więcej niż boru rośliny buraka cukrowego pobierają cynku (Zn) a czterokrotnie manganu (Mn).

Szacuje się, że buraka cukrowy na wytworzenie 10 t korzeni wraz z odpowiednim plonem liści pobiera 55 g B (Gutmański 1991). Oznacza to, że dla wyprodukowania 80 t korzeni/ha potrzeba co najmniej 440 g B. Dlatego obecnie rekomendowana dawka boru w jednym zabiegu wynosi 200-300 g B/ha, a łącznie 400-600 g B/ha.

opryskiwacz, ciągnik, burak cukrowy, plantacja

Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem

Badania nad stosowaniem dolistnym krzemu w uprawie buraka cukrowego prowadzone są w naszym kraju od 2010 roku. Dowiodły one korzystnego wpływu takiego zabiegu na wzrost i rozwój roślin, szczególnie w warunkach niedoboru wody. Dzięki...

Oprysk dolistny borem w uprawie cukrowego traktowany jest jako zabieg obowiązkowy, szczególnie w gospodarstwach uprawiających również rzepak ozimy.

Warto także pamiętać, że oprysk dolistny w żadnej mierze nie zmienia zawartości boru w glebie, a niedobory tego pierwiastka w naszych glebach są największe ze wszystkich mikroelementów. Z analiz próbek glebowych prowadzonych przez okręgowe stacje chemiczne w latach 2009-2012 wynika, że aż 74 proc. z nich odznaczało się niską zawartością boru przyswajalnego, 25 proc. średnią, a jedynie 1 proc. wysoką (Lipiński 2013).

W 6 województwach (łódzkim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) aż od 81 do 100 proc. badanych próbek miało niską zawartość boru. Tylko w województwach dolnośląskim i podkarpackim było ich 41-60 proc., a w pozostałych 61-80 proc.

Asortyment nawozów dolistnych zawierających bor, a przeznaczonych do dokarmiania dolistnego buraka cukrowego jest bardzo szeroki. Część z nich zawiera również inne mikroelementy, a także krzem (Si).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu