Wybierz dobry herbicyd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em)
17-03-2014,12:25 Aktualizacja: 13-11-2014,12:30
A A A

Jesienna aura sprzyjała wschodom chwastów, dlatego zboża ozime mogą być mocno zachwaszczone. Należy więc wybrać taki herbicyd, który zapewni skuteczne odchwaszczanie.

Rolnik ma obecnie do dyspozycji kilkanaście herbicydów, które są dostępne na rynku. Prof. dr hab. Kazimierz Adamczewski z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu poleca kilka z nich:

Atlantis 12 OD zwalcza chwasty po ruszeniu wegetacji do początku strzelenia w źdźbło. Zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne i w zależności od zastosowanej dawki działa na gatunki chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. W dawce 0,45-0,6 l/ha zwalcza miotłę zbożową, gwiazdnicę pospolitą, marunę bezwonną, rumian polny, niezapominajkę polną, tasznika pospolitego, tobołki polne i samosiewy rzepaku ozimego. Atlantis nieco gorzej radzi sobie z fiołkiem i makiem polnym oraz przetacznikami. Do zwalczania wyczyńca polnego, stokłosy żytniej i owsa głuchego dawkę herbicydu należy zwiększyć do 0,9-1,2 l/ha. Nie poleca się go zwalczania chwastów w jęczmieniu ozimym.

Calibre SX 50 SG składa się z dwóch substancji czynnych i ma formę granulatu. Przeznaczony jest do wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie. Skuteczne zwalczanie chwastów można uzyskać stosując go z adiuwantem Trend 90 EE w dawce 50 ml na 100 l wody. Zabieg wykonuje się po ruszeniu wiosennej wegetacji do fazy strzelenia w źdźbło.

Chisel 75 WG stosowany jest do zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych w zbożach jarych i ozimych m.in.: bratka polnego, gorczycy polnej, gwiazdnicy pospolitej, jasnoty, komosy białej, rumianu i rumianku, samosiewów rzepaku, tasznika pospolitego, tobołków polnych, maków. Dla skuteczniejszego zwalczania chwastów Chisel należy stosować łącznie z adiuwantami: Trend 90 EC w dawce 50-100 ml na 100 l wody lub z Atpolanem 80 EC w dawce 1,5 l/ha.

Deresz 306 SE składa się z dwóch substancji czynnych i od niedawna stosowany jest do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych i jarych. Zabieg można wykonać wiosną (po ruszeniu wegetacji), a w zbożach jarych od fazy 2-3 liści do fazy drugiego kolanka.

Sekator 125 OD zawiera dwie substancje czynne z grupy sulfonylomoczników, które pobierane są przede wszystkim przez liście chwastów. Na ten herbicyd wrażliwe są: gwiazdnica pospolita, gorczyca polna, jasnoty, komosa biała, maki, rumiany i rumianki, ostrożeń polny, przetaczniki, przytulia czepna, rdesty, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity i tobołki polne. Nieco gorzej zwalczany jest fiołek polny. W zbożach ozimych opryski można wykonać po ruszeniu wegetacji, a w jarych od fazy 3 liści do końca krzewienia.

Axial 100 EC to preparat niedawno wprowadzony na polski rynek, przeznaczony tylko do zwalczania chwastów jednoliściennych: miotły zbożowej, wyczyńca polnego i owsa głuchego. W zbożach ozimych opryskiwanie trzeba wykonać po ruszeniu wegetacji do końca krzewienia się miotły i wyczyńca polnego. W zbożach jarych z kolei zwalczanie owsa głuchego należy wykonać od fazy 3-4 liści do początku pojawienia się liścia flagowego.

Puma Uniwersal 069 EW przeznaczona jest do zwalczania chwastów jednoliściennych, przede wszystkim miotły zbożowej, wyczyńca polnego i owsa głuchego. By za jednym razem zwalczyć miotłę i chwasty dwuliścienne w pszenicy ozimej herbicyd można zastosować z preparatem Granstar 75 WG i Sekator 125 OD. Z kolei w jęczmieniu jarym w celu zwalczania owsa głuchego i chwastów dwuliściennych (poza wymienionymi preparatami) Pumę można zmieszać z Chwastoksem Turbo 340 SL.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu