Wybierając adiuwant pozostań czujny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
02-03-2021,19:05 Aktualizacja: 02-03-2021,19:10
A A A
Straty cieczy opryskowej w zależności od czynników ograniczających mogą wahać się od 20 do nawet 90%. W efekcie sprawność środków ochrony roślin jest też niewielka i wynosi 2-10%. Można to jednak poprawić. 
 
Mówiąc o czynnikach ograniczających należy wymienić m.in. twardość wody, słabą rozpuszczalność, znoszenie kropel, słabe zatrzymywanie się kropel, zmywanie, szybkie parowanie kropel, rozkład fotowoltaiczny przez promienie UV, krystalizację, czy też barierę wosku kutikularnego.
 
adiuwanty, przegląd adiuwantów, Adam Paradowski, adiuwanty aktywujące, kondycjonery wody, adiuwanty modyfikujące

Adiuwanty wczoraj i dziś

Adiuwanty dość długo wydawały się marginesowym elementem ochrony roślin. Tymczasem istnieją tak długo jak środki chemiczne. Jeszcze przed wprowadzeniem do ochrony środków chwastobójczych, do insektycydów i fungicydów, w...
Jakie są skutki małej sprawności? Wśród najistotniejszych prof. Zenon Woźnica, emerytowany pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wymienia m.in. konieczność stosowania pestycydów w dawkach zawyżonych, co jest sprzeczne z ideą zrównoważonego rolnictwa, w tym Zielonego ładu. 
 
Czy można to poprawić? - Oczywiście. Są różne możliwości, ale zwrócę uwagę przede wszystkim na adiuwanty. Według definicji to każda substancja zawarta w formulacji preparatu lub dodana do zbiornika opryskiwacza w celu zwiększenia aktywności biologicznej środków ochrony roślin oraz ułatwienia przygotowania cieczy opryskowej i jej stosowania – wskazuje prof. 
 
Doświadczenia prof. Woźnicy z herbicydami wskazują, że odpowiednie adiuwanty pozwalają na znaczące ograniczenie zużycia substancji aktywnej w stosunku do programów standardowych (nawet o 25-50%), przy zachowaniu skuteczności działania, co świetnie wpisuje się w założenia nowych „zielonych” strategi UE. 
 
Powstaje pytanie, czy te obniżone dawki nie przyczynią się do powstania odporności agrofagów? Zdaniem prof. Woźnicy nie, pod warunkiem że zastosujemy efektywny adiuwant, tj taki, który mimo obniżonej dawki spowoduje, że do miejsca działania doprowadzona zostanie identyczna ilość substancji aktywnej jak przy stosowaniu pełnej dawki. 
 
opryskiwacz

Adiuwanty nowej generacji

Pomimo, że zakupione formulacje środków ochrony roślin zawierają już wbudowany adiuwant, w większości przypadków jego dodatek wspomagacza do zbiornika opryskiwacza jest konieczny, w celu uzupełnienia jego ilości lub poszerzenia...
Do takich prof. Woźnica zalicza adiuwanty wielofunkcyjne, które wykazują działanie kompleksowe, ponieważ spełniają więcej funkcji niż typowy surfaktant, adiuwant olejowy, czy nawóz amonowy. 
 
Na przykład odpowiednio dobrany surfaktant może optymalizować chwastobójcze działanie herbicydu stosowanego z wodą miękką, ale okazuje się mało użytecznym dodatkiem w przypadku, gdy w wodzie użytej do zabiegu opryskiwania występuje duża ilość wapnia i innych antagonistycznych związków, z czym mógłby poradzić sobie adiuwant wielofunkcyjny. 
 
Apel jest jednak taki, by stosować wyłącznie adiuwanty, których skuteczność działania oraz bezpieczeństwo dla chronionych roślin uprawnych i środowiska zostały potwierdzone w badaniach. 
 
Niestety, ale w Polsce nadal nie ma rejestracji adiuwantów mimo że od 2009 r. obliguje nas do tego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 1107/2009. Skutek jest taki, że od 2004 r. do zbiornika opryskiwacza, poza środkami ochrony roślin, wprowadzać można wszystko, często ze szkodą dla użytkowników, konsumentów i środowiska. Polska jest pod tym względem wyjątkiem na tle wielu państw unijnych, które taką rejestrację prowadzą. A więc pozostańmy czujni. 
 
 
  •    Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu