W jakiej temperaturze działają regulatory wzrostu?
Regulatory wzrostu i rozwoju roślin, bo tak brzmi pełna nazwa tej grupy środków ochrony roślin w praktyce rolniczej nazywane są antywylegaczami. Zwrot ten dokładnie określ ich funkcję, mają zapobiegać wyleganiu łanu zbóż i stratom ekonomicznym z tym związanych. Najwięcej uwagi poświęca się ich aplikacji wiosną w fazie początku strzelania źdźbło- stosowane są wówczas bardzo często łącznie z zabiegiem T1.
Jakie substancje czynne zaliczane są do antywylegaczy?
Liczba substancji z tej grupy nie jest tak okazała, jak w przypadku fungicydów, czy też herbicydów. Jednak obecna ilość dostępnych substancji czynnych pozwala na przeprowadzenie dobrej regulacji łanu i skrócenia międzywęźli. Co ważne na razie żaden ze związków nie jest specjalnie zagrożony wycofaniem ze stosowania decyzją Komisji Europejskiej.
Do regulacji zbóż można wykorzystać:
- CCC - chlorek chloromekwatu
- trineksapak etylu (Getup 250 EC)
- proheksadion wapnia
- chlorek mepikwatu
- etefon
Jaki jest termin stosowania regulatorów wzrostu?
Okno stosowania antywylegaczy jest dość szerokie. Wynika z etykietowego zakresu stosowania, ale także z potrzeb praktyki rolniczej. Najczęściej regulatory wzrostu (z wyjątkiem produktów zawierających etefon) stosowane są w fazie początku wydłużania pędu do fazy pierwszego kolanka.
Wówczas pierwsze kolanko jest dobrze wykształcone/widoczne i znajduje się 1 cm po podstawy źdźbła. Głównym zadaniem zabiegu jest skrócenie dwóch dolnych międzywęźli, pogrubienie ścian źdźbła oraz stymulacja rozwoju systemu korzeniowego.
O stosowaniu regulacji zbóż w okresie T1 dowiesz się z news Osadkowski.pl zapraszamy do oglądania:
Aplikacja w wyższych fazach rozwojowych
Regulacja łanu nie jest często ograniczana tylko do jednego zabiegu. Podczas sezonu wegetacyjnego wykonywany może być drugi zabieg, najczęściej w fazie liścia flagowego. Wpływa on na dynamikę wzrostu górnego międzywęźla — skraca dokłosie.
Dokrzewianie
Niektóre substancje czynne np. trineksapak etylu mogą być wykorzystane do tzw. dokrzewiania. Aplikacja regulatora wzrostu i rozwoju powinna być wówczas przeprowadzona wcześniej — w fazie krzewienia. Zastosowanie środka ochrony roślin wydłuża fazę i pozwala roślinie wytworzyć więcej rozkrzewień.
W tym przypadku bardzo ważne jest przeprowadzenie rzetelnej oceny polowej, ponieważ niewłaściwe zastosowanie antywylegacza w tej fazie może przynieść negatywne skutki. Rośliny wytworzą zbyt dużą liczbę źdźbeł kosonośnych, które nie będą budować plonu, a nawet mogą go ograniczyć.
W jakich warunkach stosować antywylegacze?
Substancje czynne z grupy regulatorów wzrostu można podzielić na związki modyfikujące aktywność giberelin (trineksapak etylu, chlorek chlormekwatu, proheksadion wapnia, chlorek mepikwatu) oraz prekursory etylenu-etefon, który przyspiesza proces starzenia zachodzący w roślinie.
Przebieg pogody w trakcie i bezpośrednio po zabiegu wpływa na efekt fizjologiczny i skuteczność zabiegu, dlatego należy przestrzegać zaleceń wynikających z temperatury stosowania regulatorów wzrostu.
- CCC - chlorek chloromekwatu — minimum temperaturowym na poziomie 7 °C, a największą efektywność osiąga od 10 do 15 °C
- trineksapak etylu — biologiczną skuteczność wykazuje w niższej temperaturze niż CCC, czyli od 5 °C, optimum temperaturowe ma jednak podobne
- proheksadion wapnia — najdłużej i najefektywniej działa przy temperaturze powierza od 12 do 20 °C, przy minimum temperaturowym na poziomie 5 °C
- chlorek mepikwatu — minimum temperaturowe to 5 °C, natomiast optymalna temperatura do działania to powyżej 10 °C
- etefon - substancja czynna o zdecydowanie najwyższym minimum temperaturowym, które wynosi aż 12 °C, najefektywniej działa w zakresie temperatur 15-20 °C
Wybierając termin zabiegu, warto śledzić prognozę pogody. Zabieg antywylegaczami nie powinien być wykonywany 2-3 dni po i przed spodziewanymi przymrozkami. Zachowanie takiego okresu pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia negatywnego wpływu zabiegu na roślinę uprawną.
Z pełną ofertą regulatorów wzrostu, dostępnych online z możliwością dostawy na jutro można znaleźć na internetowym sklepie dla rolników - https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/regulatory-wzrostu--c-001108.