T1 zabieg podstawowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: SYNGENTA - TEKST SPONSOROWANY
02-03-2015,11:10 Aktualizacja: 04-03-2015,12:20
A A A

Wegetacja zbóż trwa w najlepsze. Po raz kolejny w pierwszej dekadzie grudnia w całym kraju dominowały dodatnie temperatury i brakowało okrywy śnieżnej. Zboża ozime ponownie miały bardzo długi okres wegetacji jesienno-zimowej.

 

Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych

Łagodna jesień sprzyja rozwojowi pierwszych chorób grzybowych, przede wszystkim mączniakowi prawdziwemu, sporadycznie septoriozie paskowanej liści i rdzy brunatnej. Należy podkreślić fakt, że takie warunki pogodowe są idealnym podłożem do rozwoju chorób podstawy źdźbła z łamliwością podstawy źdźbła na czele. Możemy spodziewać się analogicznej sytuacji do roku 2014, w którym we wczesnych okresach wiosennych dominowały choroby podstawy źdźbła i mączniak prawdziwy, co widać na podstawie monitoringu porażenia chorobami grzybowymi, który jest corocznie prowadzony w programie Infopole przez firmę Syngenta (Tabela 1).

 

Im wcześniej, tym lepiej

Skuteczne zwalczanie mączniaka oraz chorób podstawy źdźbła w pszenicy ozimej możemy opanować tylko we wczesnych fazach rozwojowych, po ruszeniu wiosennej wegetacji (BBCH 30-32). Przy doborze preparatów fungicydowych w tym okresie, należy przede wszystkim kierować się ich wysoką skutecznością na wymienione choroby oraz działaniem w niskich temperaturach, które są charakterystyczne o tej porze roku w naszym klimacie. W grupie najskuteczniejszych rozwiązań na mączniaka prawdziwego na polskim rynku znajduje się preparat Tilt Turbo 575EC.

Jego unikalność wynika z działania interwencyjnego i zapobiegawczego w okresie nawet do 4-5 tygodni po zabiegu. Dodatkowo jest to produkt działający skutecznie już w temperaturach ok 4ºC. Jego działanie jednak nie ogranicza się tylko do tej choroby, lecz również skutecznie chroni on zboża przed innymi infekcjami, na przykład septoriozą paskowaną liści i rdzami.

 

Choroby podstawy źdzbła

W przypadku zwalczania chorób podstawy źdźbła, a zwłaszcza łamliwości podstawy źdźbła, dobór preparatów jest bardzo ograniczony.

Jednym z nielicznych rozwiązań zwalczających wszystkie szczepy łamliwości podstawy źdźbła jest preparat Unix 75WG. Jest on idealnym komponentem do mieszania z produktem Tilt Turbo 575EC w pierwszym zabiegu fungicydowym, w fazie BBCH 30-32. Połączenie tych dwóch produktów daje unikatową skuteczność w zwalczaniu wszystkich chorób grzybowych zagrażających pszenicy ozimej w tym okresie. Zalecane dawki w mieszaninach to:

Tilt Turbo 575EC 0,6 l/ha + Unix 75WG 0,6 kg/ha

 

Doskonałe wyniki potwierdzone doświadczeniami

Skuteczność powyższego rozwiązania mieliśmy okazję sprawdzić na doświadczeniach w roku 2014; ich wyniki prezentujemy na wykresie 1. Potwierdzając obserwacje prowadzone w programie Infopole, bardzo wysokie porażenie chorobami podstawy źdźbła wystąpiło na południu Polski, gdzie prowadziliśmy doświadczenia na optymalne rozwiązanie fungicydowe T1.

 

Wpływ na plon

Oprócz najwyższej skuteczności na łamliwość podstawy źdźbła, mieszanina Tilt Turbo + Unix wpłynęła na uzyskanie najwyższych plonów w porównaniu do kontroli (Wykres 2).

 

Zabieg T1, ukierunkowany na zwalczanie chorób podstawy źdźbła i mączniaka prawdziwego, jest pierwszym krokiem do uzyskania bardzo dużego wzrostu plonu. W roku z dużą presją łamliwości, może to być wielkość nawet powyżej 20 dt/ha. W zaprezentowanym doświadczeniu, po zastosowaniu technologii opartej na preparatach Tilt Turbo i Unix (zabieg T2 we wszystkich wariantach – Olympus 480 SC 1,5 l/ha + Menara 410 EC 0,4 l/ha) uzyskano plony wyższe nawet o 23,5 dt/ha względem kontroli. Był to wynik dużo wyższy od najpopularniejszych standardów na polskim rynku.

Obecny przebieg pogody podczas zimy jest bardzo zbliżony do zeszłorocznego, zachodzi więc znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego porażenia chorobami podstawy źdźbła.

Decyzja o wyborze skutecznej ochrony na zabieg T1 może okazać się kluczową w uzyskaniu wysokich plonów w 2015 roku.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu