Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2016,9:35 Aktualizacja: 25-04-2016,10:32
A A A

Nie od dziś wiadomo, że głównie zza wschodniej granicy na polski rynek trafiają podrabiane środki ochrony roślin. Tylko podkarpaccy celnicy od początku roku zatrzymali już 156 kg i 141 litrów takich pestycydów.

Celnicy przypominają, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin potrzebne jest zezwolenie ministra rolnictwa. Opakowania jednostkowe powinny być ponadto szczelnie zamknięte i nieuszkodzone, zaopatrzone w zatwierdzoną i sporządzoną w języku polskim etykietę. Niezbędne jest także spełnienie wymagań określonych w zezwoleniu na wprowadzanie środka ochrony roślin do obrotu.

DuPount, środki ochrony roślin, przemyt, konferencja, DuPont Poland, Michał Grzbiela

Nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin to wielkie zagrożenie

Chociaż nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin są dużym problemem w całej Europie, to nasz kraj jest szczególnie narażony na ich przemyt ze względu na bliskość Białorusi, Rosji i Ukrainy. Specjaliści ostrzegają, że ich stosowanie,...

- Środki zatrzymane przez Służbę Celną na granicy takich wymogów nie spełniały. Najczęściej ukrywane były w bagażu podręcznym, bagażniku, kole zapasowym czy zbiornikach paliwa - ujawniła Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.

Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że w wielu przypadkach nielegalnego importu niezarejestrowanych i niedopuszczonych do obrotu w UE środków zawarte były substancje niedopuszczone do produkcji, a tym samym niebezpieczne dla roślin i środowiska.

- Ich pozostałości w spożywanych przez ludzi i zwierzęta roślinach są bardzo niebezpieczne dla zdrowia - przestrzega Chabowska i zwraca uwagę, że choć z reguły przemycane są nieduże ilości (np. 4-5 litrów lub 10-20 kg) to należy pamiętać, że w produkcji rolnej lub sadowniczej środki są mocno rozcieńczane. 

środki ochrony roślin, rynek nasion i nawozów, Michał Ciszak, ProCam Polska

Rolnicy wydają coraz więcej na środki ochrony roślin i nawozy

Krajowy rynek środków ochrony roślin, nasion oraz nawozów w ostatnich latach rósł w dwucyfrowym tempie. Tendencja ma się utrzymywać w kolejnych latach, mimo że roczne wahania mogą być znaczące ze względu na warunki pogodowe. -...

O problemie wprowadzania do obrotu podrobionych środków ochrony roślin rozmawiano podczas spotkania, które niedawno odbyło się w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Polskiego Stowarzyszenia Obsługi Rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

"Wszystkie strony zadeklarowały wolę współdziałania na rzecz ograniczania wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin. Podkreślono, jak istotną rolę w zwalczaniu tego niebezpiecznego procederu odgrywa ciągłe podnoszenie świadomości użytkowników oraz uczestników łańcucha dystrybucyjnego środków ochrony roślin, w zakresie zagrożeń dla życia ludzi, zwierząt oraz środowiska, jakie mogą powodować podrobione produkty. Jednym z planowanych działań jest wspólne przygotowanie kampanii informacyjnej dotyczącej podrobionych środków ochrony roślin" - napisano w komunikacie po spotkaniu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu