Rejestr środków ochrony roślin bez tiofanatu metylowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
21-10-2020,12:00 Aktualizacja: 21-10-2020,11:50
A A A
16 października w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/1498 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia dla tiofanatu metylowego. 
 
Komisja zwraca w nim uwagę, że wniosek o przedłużenie zatwierdzenia, jak i niezbędne dokumenty zostały złożone przez wnioskodawcę w terminie. Dochowano wszystkich procedur. 
 
Jednak 10 lipca tego roku wnioskodawca poinformował komisję, że podjął decyzję o wycofaniu wniosku o odnowienie tego zatwierdzenia. A komisja się do tego przychyliła. 
 
wycofywane substancje aktywne, ochrona roślin, chloropiryfos, metiokarb, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat

Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia.    Chloropiryfos i...
Państwa członkowskie mają czas do 19 kwietnia 2021 r. na wycofanie zezwoleń środków ochrony roślin zawierających tiofanat metylowy. Natomiast ich zapasy trzeba będzie zużyć do 19 października 2021 r. 
 
Rozporządzenie komisji 2020/1498 już obowiązuje, weszło w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 
 
Tiofanat metylowy to substancja grzybobójcza z grupy benzimidazoli, o działaniu układowym, wprowadzona na rynek w 1971 r. Szeroko wykorzystywana w rolnictwie, sadownictwie, warzywnictwie, jaki i w ochronie roślin ozdobnych i leśnych. Stosowana w preparatach jedno- oraz wieloskładnikowych. 
 
W przypadku roślin rolniczych służy m.in. do zwalczania brunatnej plamistości zbóż, brunatnej plamistości buraka, chwościka buraka, cylindosporiozy, czerni krzyżowych, fuzariozy kłosów, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzy żółtej i brunatnej, septoriozy paskowanej liści pszenicy, suchej zgnilizny kapustnych, szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej oraz wielu innych chorób. A więc w sumie najistotniejszych z gospodarczego punktu widzenia. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu