Nie dać perzowi żadnych szans

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2020,19:15 Aktualizacja: 13-08-2020,19:30
A A A

Ściernisko tylko w jednej sytuacji może pozostać nieuprawione - gdy jest silnie zaperzone. Okres po zbiorze zbóż jest bowiem idealny do zwalczania chemicznego tego uciążliwego chwastu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku przejmowania zaniedbanych pól w dzierżawę, a to ma miejsce najczęściej właśnie po żniwach. W takich stanowiskach skuteczne zwalczenie perzu powinno być pierwszym krokiem w rozpoczęciu prawidłowego użytkowania danego pola. Jak perz je utrudnia nie trzeba nikogo przekonywać.

ciągnik, agregat ścierniskowy, rzepaczysko

Nie zwlekać z uprawą pożniwną

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Tuż, tuż zbiory rzepaku ozimego. Natychmiast po zjechaniu kombajnu z pola trzeba na nie wjechać z agregatem ścierniskowym. Opóźnienia skutkują bezproduktywnymi stratami wilgoci z gleby. W przeszłości...

Perz skutecznie konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę i składniki pokarmowe. Szacuje się, że pobiera przeciętnie ok. 70 kg N i K2O oraz 30 kg P2O5 na 1 ha. Do niszczenia perzu wykorzystuje się herbicydy totalne, których substancją czynną jest glifosat. Ponieważ przyszłość i tej substancji czynnej jest niepewna, to warto z niej skorzystać dopóki jest to jeszcze możliwe.

Herbicydy totalne stosuje się przed rozpoczęciem uprawek pożniwnych od połowy sierpnia do późnej jesieni na zielone, intensywnie rosnące chwasty. W momencie opryskiwania perz powinien osiągnąć wysokość 10-25 cm i wytworzyć co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić dwa liście właściwe. Stosowanie na mniejsze rośliny jest mniej skuteczne.

Środek obierany jest poprzez zielone części roślin, a następnie przemieszcza się po całej roślinie i dociera do jej części podziemnych powodując ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) są widoczne po upływie 7-10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po upływie 2-3 tygodni. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka.

Należy przestrzegać zalecanych dawek herbicydów podanych w etykiecie. Niektóre wymagają użycia dodatkowo adiuwanta lub siarczanu amonu.

Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu