DuPont i Dow planują połączenie jako równoprawne firmy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art), (zac) | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
16-12-2015,12:10 Aktualizacja: 16-12-2015,12:54
A A A

DuPont i The Dow Chemical Company ogłosiły, że ich zarządy jednogłośnie zaakceptowały ostateczną umowę, zgodnie z którą spółki połączą się w pełnym zakresie jako równoprawne firmy.

Połączona spółka będzie nazywać się DowDuPont. Strony zamierzają następnie podzielić spółkę DowDuPont na trzy samodzielne, publiczne spółki wyniku wydzielenia bez konsekwencji podatkowych.

Zostanie to przeprowadzone jak najszybciej, w perspektywie 18-24 miesięcy przed zakończeniem fuzji, z zastrzeżeniem akceptacji przez urzędy nadzoru i zarządy firm.

dupont, gzy cieplarniane

Rozwiązania DuPont w zakresie redukcji gazów cieplarnianych

Uczestnicy konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu złożyli obietnicę podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Przedstawiciele rządów i organizacji z całego świata będą szukać rozwiązań, które pomogą dotrzymać danego słowa. Jeroen...
W skład nowych spółek wejdą: globalna spółka rolnicza, globalna spółka w zakresie materiałów konstrukcyjnych oraz spółka technologiczna i innowacyjna w zakresie produktów wyspecjalizowanych.

Każde z przedsiębiorstw będzie wyraźnie skoncentrowane, będzie posiadać odpowiednią strukturę kapitałową, oddzielną i obowiązującą podstawę inwestycyjną, szereg przewag oraz celowe inwestycje w innowacje w celu zapewnienia najlepszych rozwiązań dla klientów.

- Jest to niezwykła okazja do zapewnienia długoterminowej trwałej wartości dla akcjonariuszy poprzez połączenie wzajemnie uzupełniających się liderów globalnych oraz stworzenie trzech skoncentrowanych liderów branżowych. Każde z przedsiębiorstw będzie w stanie skuteczniej alokować kapitał, korzystać z innowacji w sposób bardziej wydajny oraz udostępniać produkty i rozwiązania z wartością dodaną klientom na całym świecie - powiedział Edward D. Breen, prezes i dyrektor generalny firmy DuPont.

- Dla firmy DuPont, jest to wyraźny skok na drodze do szybszego wzrostu i wyższej wartości. Fuzja równoprawnych partnerów stworzy istotną wartość w krótkim terminie poprzez istotną synergię kosztową i dodatkowy efekt synergii wzrostowej - dodał Breen podkreślając jednocześnie, że "w dłuższym terminie, w związku z podziałem na trzy spółki, jaki mamy zamiar przeprowadzić, pozwoli odblokować jeszcze więcej wartości dla akcjonariuszy i klientów oraz więcej możliwości dla pracowników, ponieważ każde przedsiębiorstwo będzie liderem w atrakcyjnym segmencie, gdzie globalne wyzwania wywołują popyt dla oferty każdego przedsiębiorstwa".

biorafineria, DuPont, biomasa, słoma kukurydziana, Nwvada

Biorafineria etanolu celulozowego firmy DuPont

Firma DuPont otworzyła nową biorafinerię celulozową w Nevadzie w stanie Iowa. Jest ona największym zakładem produkcji etanolu celulozowego na świecie o zdolności produkcyjnej rzędu 30 milionów galonów (ponad 113 mln litrów)...
Po zakończeniu fuzji, zarządy obu spółek planują, aby spółka DowDuPont przeprowadziła podział bez konsekwencji podatkowych na trzy samodzielne publiczne spółki, a każda z nich będzie ubiegać się o rating na poziomie inwestycyjnym.

Każda z nich będzie silnie skoncentrowanym przedsiębiorstwem z dużymi możliwościami innowacyjnymi, zwiększoną skalą globalną i portfelami produktów, skoncentrowaną alokacją kapitału i wyraźnymi przewagami konkurencyjnymi. Trzy przedsiębiorstwa, jakie zarządy zamierzają wydzielić to:

  • Spółka rolnicza: globalna wyłącznie rolnicza spółka, łącząca działalność firm DuPont i Dow w zakresie nasiennictwa i ochrony roślin. Połączony podmiot będzie posiadał najbardziej wszechstronny i zróżnicowany portfel i potężny proces rozwojowy z wyjątkowym potencjałem wzrostu w krótkim, średnim i długim terminie. Uzupełniające się oferty obu spółek zapewnią hodowcom na całym świecie szeroki zakres portfela rozwiązań i większy wybór. Połączone przychody pro forma za rok 2014 w dziale Rolnictwo wynosi około 19 mld dolarów.

 

  • Materiały konstrukcyjne: globalna wyłącznie przemysłowa spółka, obejmująca segment operacyjny materiałów o wysokich parametrach technologicznych firmy DuPont, segment operacyjny tworzyw sztucznych o wysokich parametrach technologicznych materiałów i chemikaliów o wysokich parametrach technologicznych oraz rozwiązań dla klientów firmy Dow (z wyjątkiem działalności w zakresie materiałów elektronicznych o wysokich parametrach technologicznych firmy Dow). Połączenie komplementarnych potencjałów stworzy niskokosztowego lidera, opierającego się na innowacji, który może zapewnić klientom w szybko rosnących, wysokiej wartości segmentach branżowych rozwiązania z zakresu opakowań, transportu i infrastruktury, między innymi przedstawiając szeroki i wszechstronny portfel rozwiązań efektywnych kosztowo.  Połączone przychody pro forma za rok 2014 w dziale materiałoznawstwo wynosi około 51 mld dolarów.

 

  • Produkty wyspecjalizowane: technologiczny innowacyjny lider, koncentrujący się na unikatowej działalności, która posiada podobne cechy inwestycyjne i wyspecjalizowane segmenty rynkowe. Ta działalność będzie obejmować działy żywienia i zdrowia, bionauk przemysłowych, bezpieczeństwa i ochrony, elektroniki i komunikacji firmy DuPont oraz działalność w zakresie materiałów elektronicznych firmy Dow. Łącznie, ich komplementarna oferta stworzy nowego globalnego lidera w dziedzinie produktów elektronicznych, a każda działalność skorzysta z bardziej dopasowanych inwestycji w rozwój swoich technologii produkcyjnych i potencjał innowacyjny. Połączone przychody pro forma za rok 2014 w dziale produktów wyspecjalizowanych wynosi około 13 mld dolarów.

Po sfinalizowaniu transakcji, Liveris, prezes i dyrektor generalny firmy Dow, zostanie wykonawczym prezesem nowo stworzonej zarządu spółki DowDuPont, a Breen, prezes i dyrektor generalny firmy DuPont, zostanie dyrektorem wykonawczym spółki DowDuPont.

Na tych stanowiskach Liveris i Breen będą podlegać radzie dyrektorów. Ponadto, po nominacji dyrektor finansowy będzie polegać Breenowi. 

Oczekuje się, że transakcja fuzji ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2016 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków finalizacji, które obejmują akceptacje regulatorów oraz akceptacje akcjonariuszy firm Dow i DuPont. Późniejszy podział firmy DowDuPont, jaki zamierzają zrealizować, winna mieć miejsce 18-24 miesięcy od sfinalizowania fuzji.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu