5 i 10 lat - izby chcą wydłużenia terminów ważności badania opryskiwaczy i szkoleń z zakresu pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2023,13:20 Aktualizacja: 19-12-2023,13:25
A A A

Samorząd rolniczy domaga się wydłużenia terminów jeśli chodzi o obowiązkowe badania sprawności technicznej opryskiwaczy i szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), na wniosek izby z Dolnego Śląska, zwrócił się do resortu rolnictwa o zmianę przepisów dotyczących terminu ważności szkolenia ze stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym i terminu ważności atestu opryskiwacza.

„Rozporządzenie ministra rolnictwa z 18 grudnia 2013 r. w sprawie wymagań dotyczących sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin określa, że badanie w celu potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata (art. 4). Wnioskujemy, aby termin ten wydłużyć do 5 lat” – czytamy w wystąpieniu KRIR.

środki ochrony roślin, pestycydy, ochrona roślin, preparaty, sprzedaż, rolnicy, gus

Rolnicy zaciskają pasa. Kupili znacznie mniej środków ochrony roślin

Sprzedaż środków ochrony roślin na potrzeby rolnictwa w 2022 r. (w masie towarowej), w porównaniu z rokiem poprzednim, zmalała o 9,2 proc. i wyniosła 71,6 tys. ton – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Do spadku...

Jak dalej w nim wskazano, zgodnie z Ustawą z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub w zakresie integrowanej produkcji roślin oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uzupełniającego w tym zakresie, są ważne przez 5 lat (art. 64 pkt. 9).

„W tym przypadku wnioskujemy o wydłużenie ważności zaświadczenia do 10 lat” – pisze rolniczy samorząd.

Wydłużenie tych terminów uważa on za zasadne, ponieważ rolnicy - kupując środki ochrony roślin i przeprowadzając zabiegi - stosują się do zaleceń zawartych w etykietach.

„Rolnicy są świadomi szkodliwości stosowanych środków. Biorąc także pod uwagę wysokie ceny środków ochrony roślin, rolnik nie może sobie pozwolić na oprysk niesprawnym sprzętem, z niewyregulowanymi dyszami” – argumentuje KRIR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu