Rolniczy samorząd z Dolnego Śląska chce obniżki cen nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2016,12:15 Aktualizacja: 17-03-2016,12:52
A A A

Zakłady azotowe kontrolowane przez państwo powinny obniżyć ceny nawozów mineralnych - uważa zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Wniosek w tej sprawie trafił już do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa.

Rolniczy samorząd jest zdania, że resort powinien jak najszybciej podjąć działania zmierzające do obniżenia cen nawozów ustalanych przez zakłady azotowe, w których Skarb Państwa posiada pakiety kontrolne.

"Stoimy na stanowisku, że wspólne działania ministra rolnictwa i ministra Skarbu Państwa powinny doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich do poziomu europejskich stawek" - podkreśla w piśmie Izba.

nawozy, rezpak ozimy, zboża ozime, nawożenie, przepisy, ustawa o nawozach i nawożeniu, rozporządzenie ministra rolnictwa

Nie stosuj nawozów na śnieg

Ostatnie opady deszczu i śniegu zahamowały prace polowe, a przede wszystkim wykonywanie nawożenia zbóż ozimych, a w części także jeszcze rzepaku ozimego. Część rolników, tam gdzie mogła wejść w pole, zaczęła także stosować nawozy pod...

Według przeprowadzonej analizy od stycznia bieżącego roku ceny nawozów azotowych spadły na świecie o blisko 10 proc. Tymczasem w Polsce nic się zmieniło, mimo pikujących cen surowców energetycznych.

"Rząd, jako właściciel zakładów produkujących nawozy mineralne, powinien doprowadzić do reakcji zakładów na bieżącą sytuację rynkową. Nie może być tak, że rolnicy zaopatrują się w nawozy importowane, które są tańsze od krajowych, a krajowe spółki nawozowe przeznaczają ogromne środki na reklamę nawozów w mediach. Aktualna sytuacja producentów rolnych, w tym wysokie koszty produkcji przy niższych cenach skupu płodów rolnych, znacznie obniża konkurencyjność polskiego rolnika na globalnym rynku" - przekonuje dolnośląski samorząd rolniczy.

Przedstawiciele DIR zaznaczają, że obniżenie cen nawozów - biorąc pod uwagę ich procentowy udział w kosztach produkcji rolnej - na pewno wpłynęłoby pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw mocno nadszarpniętą kiepskim ubiegłym rokiem i opóźnieniami w przekazywaniu dopłat bezpośrednich.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu