MRiRW pracuje nad kolejnymi dopłatami do nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2022,10:00 Aktualizacja: 09-09-2022,9:38
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że resort pracuje nad kolejnym wsparciem dla rolników na zakup nawozów. Polska już raz skorzystała z takiej pomocy unijnej.

Wicepremier pytany o dopłaty do nawozów powiedział, że przygotowywany jest projekt w tej sprawie i o  szczegółach opowie w następnym tygodniu.

Mateusz Morawiecki, dopłaty do nawozów, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa, Dąbrowa Moczydły

Rząd powtórzy program dopłat, jeśli nie uda się opanować cen nawozów

Jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną przyszłego roku czy późną zimą tego roku będziemy powtarzać program dopłat do nawozów, jak zrobiliśmy w tym roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu kontynuował...

- Rzeczywiście pracujemy nad systemem takiego wsparcia, aby umożliwić rolnikom zakup nawozów po akceptowalnej cenie (...). Pracujemy nad tym, aby to była pomoc publiczna niezagrożona niedozwoloną pomocą publiczną w sensie przepisów Unii Europejskiej. Wypracowujemy i szacujemy koszty takiego rozwiązania. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to ogłosimy. To będzie element wsparcia i stymulacji powrotu do pełnej produkcji nawozów - zapewnił szef resortu.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa przypomniał, że ciągle obowiązuje zgoda Komisji Europejskiej na to, żeby państwa członkowskie stosowały pomoc publiczną dla rolników w związku z kryzysem wywołanym przez rosyjską agresję zbrojną na Ukrainę.

- Państwa członkowskie mogą sobie wybierać różne formy pomocy w zależności od tego, jak same zdecydują, które sektory będą wspierać. I w ramach tej ramowej zgody Polska już zastosowała pomoc bardzo wysoką, bardzo dużą w postaci rekompensat za zwiększone koszty nawozów. Była jedynym krajem, który taką pomoc zastosował -  powiedział polityk.

Dodał, że jest ciągle możliwość skorzystania z podobnej pomocy. - Chcę zadeklarować, że jeśli Polska zwróci się ponownie o taką pomoc, to ramowa zgoda jest jeszcze otwarta. Maksymalna kwota wsparcia nie została jeszcze wyczerpana. To może być do 35 tys. euro na gospodarstwo. Udzielana pomoc nie sięgała takich kwot. Była wysoka, ale mniejsza od maksymalnych. Polska może drugi raz wystąpić o taką pomoc - mówił komisarz.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu