Listopad ostatnim miesiącem nawożenia obornikiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk-Bis | redakcja@agropolska.pl
12-11-2017,8:15 Aktualizacja: 12-11-2017,8:14
A A A

Z badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach wynika, że w ostatnich 30 latach zawartość próchnicy w glebie spadła aż o 40 proc. Wpływa na to produkcja bezinwentarzowa.

Obornik to znakomity nawóz naturalny, źródło składników pokarmowych oraz materii organicznej. Obornik działa najlepiej, gdy zastosowany jest w okresie od późnego lata do jesieni. Zawartość składników pokarmowych w oborniku jest zróżnicowana i zależy od gatunku, wieku oraz sposobu żywienia zwierząt, rodzaju i ilości ściółki, a także od sposobu i długości przechowywania tego nawozu.

Najwięcej potasu zawiera obornik od owiec i koni, fosforu od trzody chlewnej i owiec, a azotu, wapnia i magnezu od owiec. Najmniej sodu zawiera obornik od koni.

obornik, pryzma

Przechowywanie obornika na gruncie

Na niektórych polach można zaobserwować pryzmy obornika. Zazwyczaj powstają one, gdy rolnikom nie starcza miejsca na płycie obornikowej. W okresie zimowym pryzmy te mają niekorzystny wpływ na środowisko, ponieważ oddziałują w ten sam...

Przeciętnie w tonie nawozu znajduje się 5 kg azotu (N), 3 kg fosforu (P2O5) i 7 kg potasu (K2O). W pierwszym roku po rozrzuceniu obornika na polu przez rośliny wykorzystywane jest 30-40 proc. azotu, 20-25 proc. fosforu i 50 proc. potasu.

Wykorzystanie azotu oraz fosforu w drugim oraz trzecim roku wynosi 30-40 proc., zaś potasu około 30 proc.

Stosując nawozy naturalne nie można wprowadzić więcej niż 170 kg azotu (N) na 1 ha, co w przeliczeniu na obornik daje około 35 t/ha na rok. Ograniczenia co do ilości stosowania nawozów naturalnych, zostały wprowadzone w celu ochrony środowiska.

Należy pamiętać, że zbyt głębokie przyorywanie obornika utrudnia jego rozkład, zaś płytkie przyspiesza. Na glebach lekkich obornik należy przyorywać na głębokość 18-20 cm, a na glebach ciężkich 12-16 cm.

Ważne jest, aby obornik rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni pola i jak najszybciej wymieszać z glebą, gdyż zmniejsza to straty azotu.

Obornik zastosowany jako nawóz nie tylko wzbogaca glebę, lecz także poprawia jej strukturę. Gleby zasobne w próchnicę posiadają gruzełkową strukturę. Gruzełki tworzą luźne gąbczaste kompleksy, które dzięki porowatej strukturze wchłaniają wodę i składniki pokarmowe, a gleba jest lepiej napowietrzona.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu