Anwil obniży ceny nawozów?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2022,10:30 Aktualizacja: 20-10-2022,10:42
A A A

Anwil prowadzi analizy, które mogą przesądzić o obniżce cen nawozów w najbliższym czasie. Firma będzie podejmowała decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe.

We wtorek Grupa Azoty poinformowała, że ceny produkowanych przez nią nawozów spadną poniżej 4 tys. zł za tonę. PAP zapytała drugiego pod względem wielkości producenta nawozów na polskim rynku - spółkę Anwil należącą do Grupy Kapitałowej PKN Orlen - czy również planuje obniżkę stawek.

Grupa Azoty, produkcja nawozów, ceny gazu, Tomasz Hryniewicz

Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów, ale produkcja znowu może być wstrzymana

Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów azotowych poniżej 4 tys. zł za tonę - poinformowała spółka. Zastrzegła, że w razie zmiany sytuacji na rynku gazu produkcja może zostać ponownie wstrzymana lub ograniczona. W związku ze zmianą...

"Analizujemy obecne uwarunkowania rynkowe. Decyzje będą podejmowane w najbliższym czasie. Anwil na bieżąco analizuje i monitoruje sytuację na rynku gazu i energii. Spółka działa transparentnie, a ceny naszych produktów odzwierciedlają bieżące notowania gazu. Firma będzie podejmowała kolejne decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe" - podkreślono w odpowiedzi.

23 sierpnia Anwil poinformował, że czasowo wstrzymuje produkcję nawozów azotowych. Powodem był gwałtowny wzrost w Europie cen gazu ziemnego - głównego surowca wykorzystywanego przy wytwarzaniu nawozów azotowych. Spółka wskazała wówczas, że ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41 proc. z 200,4 euro za MWh (15 sierpnia br.) do 282,8 euro za MWh (23 sierpnia). Zaznaczono, że od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218 proc., z 88,9 euro za MWh 24 lutego. 29 sierpnia Anwil podjął jednak decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych.

Grupa Azoty również informowała w sierpniu o zatrzymaniu lub ograniczeniu produkcji nawozów w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Wstrzymano m.in. prace instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 w Tarnowie. Ponadto zakłady Grupy Azoty w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro. Z kolei Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęła decyzję o ograniczeniu pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

12 października GA przekazała, że w związku ze zmianą warunków rynkowych zarząd spółki podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu i poliamidu 6 w Tarnowie. Informując 18 października o obniżeniu cen nawozów azotowych poniżej 4 tys. zł za tonę zastrzegła, że w razie zmiany sytuacji na rynku gazu produkcja nawozów może zostać ponownie wstrzymana lub ograniczona.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij