Polska chce przywrócenie ceł na ukraińską kukurydzę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2023,12:30 Aktualizacja: 12-01-2023,12:35
A A A

30 stycznia na radzie ministrów do spraw rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek o przywrócenie ceł na kukurydzę importowaną z Ukrainy - poinformował Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa.

Polityk dodał, że Polska buduje koalicję w tej sprawie. Poinformował też, że od stycznia do października 2022 r. import kukurydzy z Ukrainy wyniósł 1,4 mln ton. W tym czasie eksport był na poziomie 3 mln ton, dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2021 r.

Lubelska Izba Rolnicza, import ziarna z Ukrainy, ceny zbóż, rzepak, kukurydza

Izby Rolnicze wnioskują o interwencyjny skup kukurydzy

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o pilne wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy od rolników w celu zagospodarowania ziarna przez PKN Orlen do produkcji bioetanolu. KRIR...

- To wskazuje, że większa część kukurydzy z Ukrainy jest dalej eksportowana, ale problem jest - ocenił Kowalski. Podkreślał też że Polska samodzielnie nie może nałożyć ceł, a instrument ochronny typu kaucja też nie może być nałożony, ponieważ nie przewiduje go prawo unijne.

Wiceminister przypomniał, że na mocy Rozporządzenia PE i Rady, do 5 czerwca 2023 handel produktami rolnymi z Ukrainą został zliberalizowany. Rozporządzenie wprowadza zerowe stawki celne na określone produkty, zawiesza stosowanie systemu cen wejścia, wszystkie kontyngenty taryfowe, oraz przewiduje, że nawet po jego wygaśnięciu nie pobiera się ceł antydumpingowych od przywozu pochodzącego z Ukrainy.

- Po zakończeniu okresu liberalizacji handlu z Ukrainą czeka nas bardzo twarda decyzja co dalej - zauważył Kowalski, dodając, że "jako ministerstwo rolnictwa będziemy dążyli do tego, aby z liberalizacji wyłączyć część produktów, chronić polskie drobiarstwo, polskie jabłka i branżę przetwórstwa soków".

W sprawie już trwają prace w MRiRW. Polityk przypomniał, że w obowiązującym Rozporządzeniu jest klauzula ochronna, która daje możliwość Polsce wystąpienia w wnioskiem do Komisji Europejskiej o wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego, jeśli zachodzą przesłanki naruszenia interesów polskich rolników.

- Z tej możliwości chcemy skorzystać i będę przekonywał cały rząd, aby z takim wnioskiem wystąpić. Po to, by twardo chronić interesy polskich rolników i żądać od UE np. finansowania infrastruktury magazynowej czy rekompensat dla rolników, którzy z powodów geopolitycznych ponoszą straty. Uważam, że moja inicjatywa postępowania wyjaśniającego będzie dobrym pomysłem i dobrym narzędziem, aby w negocjacjach z KE i innymi państwami wywalczyć jak najlepsze warunki ochrony - zakończył Kowalski.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu