Izby Rolnicze wnioskują o interwencyjny skup kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2023,9:20 Aktualizacja: 12-01-2023,9:26
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o pilne wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy od rolników w celu zagospodarowania ziarna przez PKN Orlen do produkcji bioetanolu.

KRIR poinformowała, że o taki skup zabiega Lubelska Izba Rolnicza, według której "import kukurydzy z Ukrainy do Polski doprowadził do destabilizacji krajowego rynku". Polska miała być krajem tranzytowym. Tymczasem kukurydza ukraińska wjechała do naszego kraju i zalega w magazynach.

kukurydza, ziarno

Rynek pełny kukurydzy. LIR: Niech Orlen przerobi ją na bioetanol

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o zorganizowanie interwencyjnego skupu kukurydzy dla rolników w celu zagospodarowania tego ziarna przez PKN Orlen do produkcji bioetanolu. LIR przypomina, że import kukurydzy z Ukrainy do Polski...

W jej opinii, sytuacja rolników jest dramatyczna. "Kukurydza stoi na polach do chwili obecnej, bo w bieżącym roku gospodarczym nie było możliwości jej sprzedaży. W naszym kraju ziarna było tak dużo, że punkty skupu nie były zainteresowanej jej zakupem ze względu na duży import z Ukrainy. Jeśli obecne warunki pogodowe utrzymają się, to ziarno z dnia na dzień będzie coraz gorszej jakości, co w konsekwencji może doprowadzić do jego porażenia przez patogeny grzybowe, mykotoksyny. Intensywne opady śniegu, a obecnie deszczu nie pozwalają jej wykosić" - wskazano.

Lubelska Izba proponuje rozwiązanie problemu poprzez zagospodarowanie kukurydzy do produkcji bioetanolu przez Spółkę Orlen. Takie rozwiązanie może częściowo zmniejszyć zależność naszego kraju od ropy naftowej, a rolnikowi przynieść nie tylko zwrot kosztów poniesionych na uprawę, ale też należny dochód.

"Naszym zdaniem należy wzmocnić w Polsce inwestycje w zakłady przetwarzające kukurydzę na bioetanol. Przyniosło by to dodatkowe korzyści dla Polski, bowiem produkt uboczny z przetworzenia kukurydzy na bioetanol jest doskonałym źródłem cennej paszy w produkcji zwierzęcej, a jego produkcja może przyczynić się do zmniejszenia skali importu białka w naszym kraju" - przekonują przedstawiciele samorządu rolniczego.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu