Connected Nutrient Management. Złoto targów Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
13-11-2015,12:40 Aktualizacja: 13-11-2015,13:21
A A A

Informacje, wiedza i inteligentne technologie będące własnością firm John Deere, Land Data Eurosoft, VISTA, Rauch i Sulky pozwoliły na opracowanie aplikacji informatycznej o nazwie Connected Nutrient Management, czyli zintegrowany system zarządzania nawożeniem.

Aplikacja jest przyjaznym dla użytkownika systemem zoptymalizowanego określania zapotrzebowania na składniki pokarmowe oaz precyzyjnego dawkowania azotu i fosforu z nawozów organicznych i mineralnych. Umożliwia kompleksową analizę historii pól, ułatwia planowanie i optymalizację nawożenia oraz wykorzystuje technologie umożliwiające precyzyjne nawożenie dostosowane do zmiennego zapotrzebowania roślin oraz do obowiązujących przepisów. Tym samym system pozwala obniżyć koszty produkcji roślinnej poprzez optymalizację wielkości i jakości plonów, w wyniku wyższej skuteczności nawożenia i optymalnego bilansu składników odżywczych. Rolnicy korzystający z systemu mogą dokładnie określić i zarejestrować zapotrzebowanie na azot i fosfor na określonym obszarze pola oraz wykorzystać te dane, bez względu na rodzaj stosowanego nawozu naturalnego czy sztucznego.

Connected Nutrient Management umożliwia zarządzanie nawożeniem dzięki technologii internetowej i oprogramowaniu w połączeniu z zarządzaniem maszynami. Centralnym punktem systemu jest portal MyJohnDeere.com. Na nim gromadzone są informacje o polach i dokumentacja o planowanych i zrealizowanych pracach. Z tym serwisem współpracują technologie pozostałych partnerów projektu. DVO firmy Land Data Eurosoft umożliwia planowanie optymalnego nawożenia organicznego i mineralnego. Do odpowiedniego dawkowania nawozów jest stosowany program Talking Fields firmy VISTA, wykorzystujący zdjęcia satelitarne, modele wzrostu roślin i karty plonu. Do planowania nawożenia wykorzystuje się także program John Deere HarvestLab, który dzięki technologii NIRS zbiera dane o składnikach pokarmowych w zbieranej masie przez sieczkarnię z zapisem tych danych we współrzędnych geograficznych. Natomiast John Deere Manure Sensing – także przy zastosowaniu NIRS – określa zawartość składników pokarmowych w gnojowicy podczas jej precyzyjnego aplikowania za pomocą systemu John Deere Tractor Implement Automation, który reguluje prędkość jazdy ciągnika. Przebieg nawożenia online dokumentują programy John Deere Wireless Data Transfer i ISOBUS Task Controller, z jednoczesnym transferem danych z pola do portalu. Do precyzyjnego nawożenia mineralnego są stosowane rozsiewacze firm Rauch i Sulky z systemem ISOBUS.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu