Rolnictwo czekają zmiany. Technologia 5G oznacza rewolucję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2019,15:55 Aktualizacja: 17-07-2019,10:26
A A A

Przed europejskim rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak sieć 5G.

Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa staje się realna.

Drony pozwolą precyzyjne planować zasiewy oraz dozować nawozy

W rolnictwie coraz częściej wykorzystuje się bezzałogowe pojazdy latające do monitoringu upraw. Zaawansowane systemy pozwalają wzbogacić zdjęcia satelitarne o szczegółowe dane ułatwiające analizę stanu upraw oraz planowanie prac...
Obecnie rolnicy zarządzają polem nie jako całością, a zbiorem sektorów określonych przez konkretne wskaźniki, jak np. szczegółowe właściwości gleby czy stopień nawodnienia. Wprowadzenie rozwiązań GPS oraz sieci 3G i LTE pozwoliło wprowadzić zmiany, ale oferowane w tych standardach prędkości i przepustowość łącza to za mało, żeby w rolnictwie doszło do prawdziwej rewolucji.

- Przyszłość należy do 5G, która pozwoli na łączność w czasie rzeczywistym nawet 100 urządzeń mobilnych na metr kwadratowy, co da nam możliwość spojrzenia na uprawę z nowej perspektywy. Poznamy potrzeby konkretnego drzewa w sadzie lub zwierzęcia w hodowli. Będzie to realizowane automatycznie, w czasie rzeczywistym, dzięki analizie informacji wysyłanych przez rozproszone czujniki - tłumaczy Marcin Sugak z firmy Ericsson.

Takie podejście do uprawy przyczyni się także do rozwoju bardziej zrównoważonego rolnictwa. Dane pozyskiwane z czujników pokażą nam, gdzie dokładnie gleba wymaga dodatkowego nawodnienia, ograniczając zużycie wody na potrzeby upraw. Analogicznie, dzięki stałej analizie gleby praktycznie miejscowo będą mogły być stosowane nawozy, a ich skład będzie ograniczony do minimum.

rolnictwo precyzyjne, agrobiznes 4.0, Executive Club, debata ekspertów, agrobiznes, rolnictwo

Technologia w służbie rolnictwu. Rewolucja cyfrowa staje się faktem

Jeżeli komuś wydaje się, że prowadząc gospodarstwo rolne może zbagatelizować nowoczesne technologie, długo nie wytrzyma konkurencji i wypadnie z rynku. Dobrym przykładem jest tu rolnictwo precyzyjne, które jeszcze kilkanaście lat temu było...
- 5G w rolnictwie może wyjść również poza gospodarstwo i odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw między rolnikiem a konsumentem. Czujniki będą monitorować żywność, informować o ewentualnych zanieczyszczeniach czy rozwoju bakterii. Z kolei sztuczna inteligencja będzie kierować dostawy produktów rolnych tam, gdzie rośnie popyt. To przyczyni się do ograniczenia ilości zepsutych produktów i mniejszego marnotrawienia żywności, kolejnego wielkiego problemu współczesnego świata - zaznacza Sugak.

Problemem najbliższych dekad będzie zaspokojenie zapotrzebowania świata na żywność. Do 2050 roku liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie do ponad 9 mld, co oznacza, że będziemy musieli wyprodukować około 70 proc. więcej żywności.

Sytuację komplikują zmiany klimatyczne, bo z każdym 1°C wzrostu średniej temperatury zbiory kukurydzy zmniejszą się o 7,4 proc., a pszenicy o 6 proc. Dlatego wiele osób upatruje nadzieje w nowych technologiach, które wprowadzą rolnictwo na wyższy poziom.

Claas Arion 660

Rolnictwo 4.0 w Kamieniu Śląskim

Firma Agrocom Polska, wraz z partnerami - Claas Polska i 365FarmNet zorganizowała pod koniec stycznia br. konferencję prasową pod hasłem "Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro. Rolnictwo 4.0". To już szesnasta edycja tego...

Wykorzystanie autonomicznych maszyn rolniczych, monitoring upraw w czasie rzeczywistym, sztuczna inteligencja oraz aplikacje wspomagające zarządzanie gospodarstwem - to wszystko może pomóc rolnikom zwielokrotnić zbiory, zaspokajając potrzeby świata w żywność.

- Chcąc zoptymalizować plony i zmniejszyć ilość odpadów, rolnictwo będzie musiało oprzeć się na technologii internetu rzeczy (IoT) i komunikacji machine-to-machine umożliwiającej wymianę i analizę informacji pomiędzy samymi urządzeniami. Kluczowym elementem spajającym nowe rozwiązania jest technologia 5G - podkreśla Marcin Sugak.

100 urządzeń na metr kwadratowy

Według najnowszego raportu Ericsson Mobility Report obecnie istnieje około miliard połączeń komórkowych IoT. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta wzrośnie do 4,1 mld. 45 proc. połączeń, przy rosnącym udziale sieci 5G, będą stanowić tzw. Massive IoT, czyli wiele połączonych ze sobą prostych urządzeń.

dron, nowoczesne rolnictwo, leśnictwo, dron w lasach, drony, SGGW, BSP

Drony to przyszłość nowoczesnego rolnictwa i leśnictwa

Zanim w lesie wybuchnie pożar, pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Nie wszystkie możemy dostrzec z ziemi własnymi oczami. Pewne zjawiska są lepiej widoczne z lotu ptaka. Zwłaszcza z lotu drona, który rejestruje promieniowanie...

W rolnictwie będą nimi czujniki do pomiarów gleby czy monitorowania autonomicznych maszyn, które samodzielnie wykonują opryski lub nadzorują chów bydła. Jeśli chcemy efektywnie wykorzystywać tego typu narzędzia, potrzebna będzie technologia 5G, która pozwoli komunikować się miliardom urządzeń praktycznie bez generowania żadnych opóźnień.

Polska u progu 5G

Sama technologia 5G jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź.

W sytuacji, gdy plany wprowadzenia nowej technologii będą realizowane bez większych przeszkód, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, ale stopniowo jej zasięg obejmie również tereny wiejskie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich