Przeglądy okresowe ciągników tylko w OSKP

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
15-03-2016,12:30 Aktualizacja: 25-03-2016,12:05
A A A

Od początku tego roku, według nowych przepisów prawa o ruchu drogowym ciągniki i przyczepy rolnicze o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t mogą być badane wyłącznie w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów.

Trwa obecnie proces mający przywrócić możliwość wykonywania okresowych przeglądów technicznych w jednostkach o statusie podstawowym. Wniosek w tej sprawie na skutek interwencji rolników złożyła już do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Jak zaznaczają rolnicy, nowe przepisy są nie do przyjęcia w warunkach wiejskich. Obecnie na terenie każdej gminy zlokalizowana jest Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów, która obsługuje ciągniki i przyczepy z terenu w promieniu około 15 km. W myśl nowej ustawy rolnicy muszą pokonywać teraz nawet do kilkudziesięciu kilometrów. W ten sposób tracą znacznie więcej czasu i ponoszą dodatkowe koszty na paliwo.

Należy dodać, że na przywróceniu poprzednich przepisów powinno zależeć nie tylko rolnikom, ale także pozostałym uczestnikom ruchu. Ciągniki są często bowiem traktowane na drogach jak piąte koło u wozu. Stacje o statusie okręgowym są nierzadko ulokowane w miastach. Nowe przepisy przyczyniają się więc wyraźnie do spowolnienia ruchu drogowego.

Dodatkowo utrudnienie to może spowodować, że wielu rolników zaprzestanie dokonywania przeglądów, co może doprowadzić do pogorszenia się stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach publicznych i w konsekwencji do pogorszenia bezpieczeństwa ich użytkowników.

Warto zauważyć też, że skoro do ubiegłego roku podstawowe stacje kontroli pojazdów mogły wykonywać badania ciągników i przyczep o DMC powyżej 3,5 t, czyli w praktyce zdecydowanej większości pojazdów rolniczych na polskiej wsi, to znaczy, że były do tego odpowiednio przygotowane.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
10/2024

Skok tłoka silnika w ciągu

Kioti, JCB i Sitrex

Małe traktory z krótkim życiem

Siew bezpośredni maszynami Horsch

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT