Wirus ASF potwierdzony u kolejnych dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-01-2019,16:55 Aktualizacja: 04-01-2019,16:55
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 50. kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wśród nich znajdują się zarówno dziki padłe jak i odstrzelone.
 
Przypadek ASF nr 3268 stanowi odstrzelona samica w wieku 2 lat, która została upolowana w miejscowości Niwy Ostrołęckie w woj. mazowieckim. Przypadek nr 3269 stanowi padły dzik, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Kobyle w woj. lubelskim.
 
dziki, ASF, afrykański pomór świń, sanitarny odstrzał dzików

Warszawa szykuje się do odstrzału dzików

Ponad 100 dzików musi zostać odstrzelonych w lasach stolicy do końca stycznia. To wymóg rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii z 28 grudnia ubiegłego roku, który w ten sposób chce walczyć z rozprzestrzenianiem...
Przypadek choroby nr 3270 stanowi dzik, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Podsokołda w woj. podlaskim. Przypadki nr 3271 oraz 3272 stanowią 3 padłe sztuki znalezione w woj. mazowieckim.
 
Dwa kolejne przypadki nr 3273 i 3274 stanowi jeden odstrzelony i jeden padły dzik. Obydwa przypadki potwierdzono w woj. lubelskim. Przypadek 3275 potwierdzono u odstrzelonej samicy upolowanej w miejscowości Wiśniew Kolonia w woj. mazowieckim.
 
Przypadek nr 3276 stanowi odstrzelony samiec, który został upolowany w miejscowości Stężyca w woj. lubelskim. Przypadek 3277 stanowi padły dzik odnaleziony w miejscowości Mazurki w woj. podlaskim.
 
Dwa kolejne przypadki stanowią dwa padłe osobniki odnalezione w woj. warmińsko-mazurskim. Przypadek nr 3280 stanowi padły dzik znaleziony w miejscowości Sokółka w woj. podlaskim. 
 
walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, hodowla trzody chlewnej, protesty rolników

Ardanowski: walka z ASF powoli przynosi pozytywne efekty

- Wydaje się, że działania związane z ograniczaniem afrykańskiego pomoru świń powoli zaczynają przynosić efekt opanowania tej choroby w gospodarstwach rolnych - ocenił w piątek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk podkreślił, że...
 
Kolejne 15 przypadków od nr 3280 do 3295 stanowią 23 padłe dziki, których zwłoki znaleziono w woj. mazowieckim. Przypadek nr 3296 i 3297 stanowi 6 padłych dzików odnalezionych w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Przypadek ASF nr 3298 stanowi padły samiec odnaleziony w miejscowości Studzianki Pancerne w woj. mazowieckim. Kolejnych 5 przypadków stanowi 9 padłych dzików, których zwłoki znaleziono w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Przypadek nr 3304 potwierdzono u padłego samca znalezionego w miejscowości Cyganówka w woj. mazowieckim. Kolejne 5 przypadków potwierdzono u 11 padłych i 1 odstrzelonego dzika w woj. warmińsko-mazurskim.
 
Przypadek nr 3310 stanowi padły dzik, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Goździk w woj. mazowieckim. Kolejnych 7 przypadków od nr 3311 do nr 3317 stanowi 9 padłych dzików znalezionych w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Od początku wystąpienia choroby w Polsce potwierdzono 213 ognisk ASF u trzody chlewnej oraz 3317 przypadków u dzików.
 
Szczegóły dotyczące nowych przypadków znajdziesz tutaj.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA