Stagnacja na rynku wieprzowiny. Produkcja wciąż spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
24-06-2016,8:00 Aktualizacja: 24-06-2016,9:01
A A A

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w najnowszym raporcie prognozuje, że światowa produkcja wieprzowiny w  2016 roku spadnie o 0,7 proc. do 116,4 mln ton. To będzie już drugi rok stagnacji z rzędu.

Eksperci przekonują, że - podobnie jak w roku ubiegłym - główną przyczyną spowolnienia jest spadek wytwórczości w Chinach, które mają prawie połowę udziału w światowej produkcji. Niekorzystne relacje cen pasz do cen żywca w tym kraju oraz nowe przepisy z zakresu ochrony środowiska spowodowały redukcję stada loch - informuje FAMMU/FAPA. Produkcja w tym wielkim kraju wyniesie ok. 54 mln ton i będzie o 2,5  niższa niż w 2015 r.

wieprzowina, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, ceny wieprzowiny

Polska eksportuje więcej mięsa wieprzowego

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) polski eksport mięsa wieprzowego w pierwszym kwartale br. zwiększył się w skali roku o 5,2 proc. i wyniósł 104 tys. ton. Wartość sprzedaży - ze względu na niższe...

Unijna wytwórczość spadnie z kolei tylko o 0,3 proc. do 23,3 mln ton z powodu mniejszego pogłowia loch. Inni ważni producenci zanotują jednak wzrosty wytwarzania. W USA produkcja pójdzie w górę już drugi rok z rzędu, tym razem o 1,9 proc. do 11,3 mln ton. Świadczy to o szybszej od spodziewanej odbudowie sektora trzody chlewnej po stratach wywołanych epidemiczną biegunką świń w 2014 r.

Podobnie odbuduje się wytwórczość w Meksyku (2 proc. do 1,3 mln ton). Ekspansji produkcji w tych krajach, a także w Kanadzie i Brazylii sprzyjać będą niższe ceny pasz. Tempo wzrostu w Rosji może przyspieszyć nawet o 2,3 proc. do 3,1 mln ton, dzięki kolejnym inwestycjom i coraz większemu znaczeniu dużych jednostek produkcyjnych.

Światowy eksport wieprzowiny po raz kolejny pójdzie w górę - teraz o 4,4 proc. do rekordowych 7,5 mln ton. Niższe ceny wieprzowiny na rynku światowym stymulowały handel. W maju średnia stawka eksportowa była o 11 proc. poniżej cen sprzed roku i prawie o jedną trzecią niższa niż w maju 2014 r.

Większość światowych importerów zwiększy w tym roku przywóz - w tym m.in. Chiny, Japonia, Meksyk, USA, Korea Płd., Rosja i Australia. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wywóz u najważniejszych graczy na rynku też pójdzie w górę.

Prym będą wiodły kraje obu Ameryk - przede wszystkim USA, Kanada, Brazylia i Chile. Sprzedaż zwiększy po raz kolejny ponadto UE. Unijni eksporterzy dostosowali się do sytuacji związanej z rosyjskim embargiem i poszukiwali alternatywnych rynków zbytu, głównie w Azji, a w szczególności w Chinach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu