Polska eksportuje więcej mięsa wieprzowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2016,13:35 Aktualizacja: 20-06-2016,14:26
A A A

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) polski eksport mięsa wieprzowego w pierwszym kwartale br. zwiększył się w skali roku o 5,2 proc. i wyniósł 104 tys. ton. Wartość sprzedaży - ze względu na niższe ceny - poszła w górę o 4,7 proc. do 745 mln zł.

Wzrostowi wywozu wieprzowiny sprzyjała większa produkcja, co było odzwierciedleniem wyższego uboju trzody chlewnej. Według danych GUS od stycznia do końca marca w Polsce ubito 5,5 mln świń, czyli o 2,2 proc. więcej niż rok wcześniej - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

wieprzowina, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, ceny wieprzowiny

Produkcja wieprzowiny mocno spadnie

Eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oceniają, że można oczekiwać, że w tym roku mocno spadnie produkcja wieprzowiny w naszym kraju. Przedstawiciele IERiGŻ zapowiadają, że w związku ze zmniejszeniem pogłowia, w pierwszym...

W omawianym czasie o 3 proc. do 79,7 tys. ton spadły dostawy na unijny rynek, zaś o 45 proc. do 24,6 tys. ton zwiększyła się sprzedaż do krajów trzecich. Warto dodać, że w 2015 r. obserwowany był znaczny spadek wysyłek mięsa wieprzowego poza granice UE, który z kolei kompensowany był wzrostem jego sprzedaży do państw Wspólnoty.

Według danych Eurostatu w ubiegłym roku wolumen eksportu wieprzowiny do UE poszedł w górę o 18,4 proc. do 333,4 tys. ton. Przy spadku wywozu do Unii eksperci podkreślają dość spory wzrost sprzedaży do Niemiec (28 proc. do 14,5 tys. ton).

Wysoką dynamiką wzrostu charakteryzował się eksport do USA. Polska zwiększyła dostawy mięsa wieprzowego na tamtejszy rynek o 34 proc. do 9,1 tys. ton. Stany Zjednoczone były zarazem największym pod względem wartości eksportu odbiorcą towarów, za które zapłaciły 104 mln zł.

Wzrost sprzedaży na rynek Ameryki Północnej jest odzwierciedleniem zmian w światowym handlu wieprzowiną. Zakaz eksportu (z powodu ASF) wprowadzony przez Chiny zamyka ten wielki rynek przed naszymi produktami.  A popyt zgłaszany przez "Państwo Środka" jest natomiast bardzo wysoki ze względu na niską podaż tego gatunku mięsa na wewnętrznym rynku.

Eksperci oceniają zatem, że utrzymanie wysokiego popytu w Chinach w kolejnych kwartałach wpłynie pozytywnie na rozwój unijnego, w tym również polskiego eksportu wieprzowiny w tym roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA