Sprzedają nielegalnie świnie i zarabiają tysiące

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-01-2020,15:00 Aktualizacja: 30-01-2020,13:48
A A A

Świnie pochodzące z chińskiej prowincji Yunnan, w której występują ogniska ASF, są nielegalnie transportowane przez tzw. spekulantów. To właśnie oni są odpowiedzialni za przenoszenie tej jednostki chorobowej na teren tego kraju, ale nie tylko.

Spekulanci, jak podaje portal 3trzy3 na podstawie www.xinhuanet.com, kupują tanie świnie z regionu objętego afrykańskim pomorem świń.

Handlarze sprzedają zwierzęta po wyższych cenach w innych prowincjach Chin i tym samym rozprzestrzeniają tę chorobę na ich terytorium.

Rosselhoznadzor, asf, kiełbasa, wirus asf, afrykański pomór świń, skażona kiełbasa, nielegalny handel mięsem, ASF

Kiełbasy z ASF-em wykryte w punkcie kontroli celnej

ASF zdobywa nowe tereny. Jak poinformowała TVP 1, przez rosyjską granicę przedostały się kolejne partie skażonego wirusem mięsa. Służby weterynarii Rosji Rosselhoznadzor potwierdziły, że w punkcie kontroli celnej Trans-Bajkał wykryto kiełbasę...

Transport świń oraz mięsa wieprzowego w Chinach został zawieszony we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu, jak podaje portal 3trzy3, tamtejsze władze dokonały konfiskaty ponad 10 000 nielegalnie transportowanych zwierząt.

Kontrole, które są prowadzone na głównych autostradach i drogach, mają wyeliminować ten proceder.

Świnie, jak podaje portal www.xinhuanet.com, są transportowane w samochodach osobowych. Tym samym uczestniczące w tym procederze osoby chcą uniknąć kontroli odpowiednich służb.

Policja w prowincji Syczuan, jak podaje portal 3trzy3 na podstawie chińskiego źródła, przechwyciła furgonetkę w której znajdowały się 24 świnie pochodzące z prowincji Yunnan.

ASF, afrykański pomór świń, dziki, przypadek asf, ogrodzenie elektryczne, siatka, Saksonia, trzoda chlewna

Prąd i siatka mają zatrzymać dziki

Dziki zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń, według niektórych doniesień, znajdują się już tylko 12 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. W związku z tym, jak donosi TVP 1, Saksonia również zbuduje ogrodzenie,...

Spekulanci manipulują również cenami sprzedaży tych zwierząt rozpowszechniając fałszywe informacje o wybuchach nowych ognisk ASF.

Z szacunków urzędników oraz osób działających w branży trzodowej wynika, że mogą oni zarabiać nawet ponad 2000 juanów tj. 280 dolarów na sprzedaży jednej świni. W przeliczeniu na polską walutę jest to ponad 1000 złotych.

Transport żywych świń jest w Chinach obwiniany za błyskawiczne rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Do tej pory zaledwie kilka prowincji zawiesiło ten proceder.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu