Specustawą w ASF. Rząd chce, aby zakłady skupowały wieprzowinę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,18:00 Aktualizacja: 26-08-2016,18:25
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami kilku zakładów, by rozmawiać o zasadach skupu nadmiaru trzody z rynku w związku z ASF.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział specustawę, którą we wtorek ma przyjąć rząd. Minister mówił o tym w piątek podczas spotkania z rolnikami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

ASF: rolnicy łamią zakaz i handlują trzodą chlewną

Walka z afrykańskim pomorem świń może być wyjątkowo trudna ze względu na lekkomyślność rolników. Wielu z nich lekceważy ostrzeżenia i nielegalnie handluje trzodą chlewną na obszarach objętych zakazem. Do takich sytuacji dochodzi między...
Dzisiaj przygotowujemy projekt specjalnej ustawy, specustawy, która pozwoli zdjąć z rynku przynajmniej zdecydowaną część wieprzowiny. Ta ustawa, mam nadzieję, będzie we wtorek przez rząd uchwalona. Szczegóły poznacie państwo po uchwaleniu przez rząd - powiedział Krzysztof Jurgiel. Ma ona pomóc rolnikom w problemach ze zbytem.

Dodał, że rozważanych jest kilka możliwości: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady. Minister mówił, że "trzeba wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie", ale - jak dodał - wszystkie rozwiązania mają dotyczyć "cen zbliżonych do rynkowych".

W grę wchodzą procedury bezprzetargowe, a zakłady, które miałyby się tym zajmować, mają to robić dobrowolnie.

ASF, walka z wirusem, trzoda chlewna

Jak walczyć z ASF?

Wirus ASF nie odpuszcza. Do tej pory odnotowano 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie oraz 108 przypadków u dzików. - Wiele rozwiązań niezbędnych przy zwalczaniu choroby zostało już przyjętych, również przed...
Minister poinformował, że premier Szydło spotka się w poniedziałek po południu z przedstawicielami sześciu lub siedmiu zakładów. Dodał, że ma nadzieję, iż zakłady te "wykażą trochę patriotyzmu".

- Uważam, że naszym wspólnym zadaniem jest znalezienie rozwiązań, które doprowadzą do tego, że problem (z ASF-PAP)zostanie rozwiązany - mówił rolnikom minister. Podkreślał, że sprawa jest "bardzo trudna" i jest problemem całego społeczeństwa, a nie tylko ministra czy różnych służb. Mówił, że zachęca wszystkich do współpracy, a rolnicy "nie są zostawieni sami sobie".

Jurgiel mówił też, że nie unika oceny swoich działań. - Chcę powiedzieć, że żadnej odpowiedzialności nie unikam i jeśli ta ocena, będzie czasem niekorzystna, to nie ma żadnych problemów. Najważniejsze jest dla mnie rozwiązanie tej sprawy - mówił rolnikom Jurgiel.

afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

PSL i PO: katastrofa u bram Polski, a Jurgiel śpi

Sytuacja na wsi w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń jest bardzo poważna, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel śpi i powołuje kolejne zespoły - mówili politycy PO i PSL. Ws. ASF na bieżąco są podejmowane działania - odpowiada...
Minister powiedział, że pojawienie się 24 lipca dwóch nowych ognisk ASF "nie było przypadkiem". Trwa dochodzenie w tej sprawie, trwa tej ustalanie źródła kolejnych ognisk wykrywanych w kolejnych dniach. Dodał, że były to efekty "działania ludzi", ale mówił też, że rozprzestrzenianiu wirusa służy też "nielegalny handel", z którym trwa walka.

- Prawo mamy, trzeba wzmocnić przestrzeganie, współpraca jest ze strony państwa niezbędna i potrzebna - mówił do rolników minister. Mówił też o nasileniu współpracy wszystkich służb, nie tylko weterynaryjnych.

Rolnicy domagali się przede wszystkim od ministra wybicia dzików, które ich zdaniem głównie roznoszą wirusa ASF. Minister przypomniał, że w lutym wydał rozporządzenie o redukcji 40 tys. dzików w pasie 50 km do wschodniej granicy, na co przeznaczył 18 mln zł, ale nie zostało ono wykonane.

Dodał, że w ramach realizacji tego rozporządzenia dotychczas odstrzelono 5 tys. dzików. Proponowane zmiany, które mają egzekwować te przepisy mówią o tym, by lekarz weterynarii mógł decyzją administracyjną nakazać myśliwemu odstrzał dzika. Jurgiel powtórzył, że należy rozwiązać Polski Związek Łowiecki, który z tym sobie nie radzi i powtarzał, że dziki będą likwidowane.

Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF w Podlaskiem, Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków tego wirusa u dzików u około 170 dzików (czasem jednym przypadkiem była określana np. grupa dzików).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA