Rolnicy tracą cierpliwość. Coraz więcej ognisk i przypadków ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-07-2019,13:00 Aktualizacja: 24-07-2019,10:51
A A A

Liczba ognisk ASF w tym roku jest póki co mniejsza niż w ubiegłym, ale wirus dalej intensywnie szerzy się w populacji dzików.

"Od momentu pojawienia się wirusa ASF w Polsce w lutym 2014 obserwujemy sukcesywne rozprzestrzenianie się choroby na coraz nowe obszary w kierunku zachodnim. Z roku na rok liczba przypadków ASF u dzików rośnie, a wraz z nim ilość wirusa w środowisku. Biała strefa wolna od wirusa ASF kurczy się" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

KZP-PTCH podkreśla, że powiat żuromiński, w którym koncentracja tuczników jest największa w kraju, znalazł się w strefie żółtej. W efekcie zwierzęta te nie mogą być już źródłem surowca eksportowanego do USA.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Dwa ogniska ASF w woj. mazowieckim i ponad 1300 świń do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (24 lipca) o wyznaczeniu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wybuchły one w województwie mazowieckim. Ogniska afrykańskiego pomoru świń numer 25 i 26 w tym...

Żywiec wieprzowy jest również na dużą skalę produkowany w woj. łódzkim, które także jest zagrożone ekspansją wirusa ASF.

Producenci trzody chlewnej należący do KZP-PTCH zauważają, że zwiększanie kadr w Inspekcji Weterynaryjnej przebiega bardzo wolno. Tymczasem w obecnej sytuacji służby powinny podejmować zdecydowane działania.

"Przykład Czech i Belgii pokazuje, że można odnosić sukcesy w walce z chorobą, jeżeli podejdzie się do jej zwalczania zdecydowanie i systemowo. Tymczasem w Polsce metody walki z chorobą, przyjęte przez rząd okazują się nieskuteczne, przyczyniając się do coraz większych strat i wzrostu niezadowolenia rolników" czytamy w komunikacie związku.

kruklin, asf w polsce, walka z asf w polsce, afrykański pomór świń, gmina giżycko, utylizacja świń

Kolejne setki świń zostaną zlikwidowane. ASF nie odpuszcza

W gospodarstwie rolnym we wsi Kruklin w gminie Giżycko wykryto ognisko ASF - poinformował we wtorek Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To 11. ognisko ASF w tym roku w regionie, a 24. w kraju. Ognisko afrykańskiego pomoru świń...

KZP-PTCH informuje, że docierające do niego sygnały z terenu wskazują na zbyt nadmierną populację dzików na co wskazują ślady żerowania tych zwierząt na polach.

Odstrzał dzików pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak współpraca administracji i myśliwych.

Rolnicy, których gospodarstwa zostały zlikwidowane z powodu wirusa ASF, miesiącami czekają na odszkodowania z tego tytułu.

"Bez redukcji populacji dzików dokonywanej systemowo, wprowadzonej bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie, niezwłocznie wypłacanych odszkodowaniach za likwidowane stada nie poradzimy sobie z wirusem. Narastający problem będzie skutkował stopniową utratą znaczenia branży wieprzowiny w Polsce i przyczyni się do wzrostu importu zarówno żywych świń jak i produktów wieprzowych z zagranicy" podsumowują przedstawiciele KZP-PTCH.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA