Dwa ogniska ASF w woj. mazowieckim i ponad 1300 świń do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-07-2019,10:50 Aktualizacja: 24-07-2019,10:48
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (24 lipca) o wyznaczeniu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wybuchły one w województwie mazowieckim.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń numer 25 i 26 w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko numer 25 stwierdzono 22 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim w województwie mazowieckim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

kruklin, asf w polsce, walka z asf w polsce, afrykański pomór świń, gmina giżycko, utylizacja świń

Kolejne setki świń zostaną zlikwidowane. ASF nie odpuszcza

W gospodarstwie rolnym we wsi Kruklin w gminie Giżycko wykryto ognisko ASF - poinformował we wtorek Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To 11. ognisko ASF w tym roku w regionie, a 24. w kraju. Ognisko afrykańskiego pomoru świń...

Ognisko nr 26 stwierdzono 23 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1324 świnie.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Ciechanów w powiecie ciechanowskim w województwie mazowieckim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przypominamy, że w sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

warchlaki, cena w Danii, trzoda chlewna, tuczniki

Dalsze spadki cen warchlaków i tuczników duńskich

Ceny warchlaków i tuczników w Danii kolejny tydzień z rzędu odnotowują spadek. Notowania warchlaków we wszystkich kategoriach zdrowotnych spadły o 15 koron duńskich za sztukę, a tuczników o 0,20 koron duńskich za...

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 4/2019. ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu