Probiotyki dla zdrowia tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-05-2023,8:25 Aktualizacja: 11-05-2023,8:26
A A A
Preparaty probiotyczne mogą wpływać na lepsze efekty tuczu, co przekłada się na wyższy zysk. Stabilizują one florę układu pokarmowego i ograniczają wzrost szkodliwych bakterii.
 
Głównym zadaniem probiotyków jest hamowanie wzrostu bakterii szkodliwych i redukcja chorób układu pokarmowego. Zawierają one drobnoustroje korzystne, których zadaniem jest stabilizacja flory jelitowej. 
 
W pierwszym etapie zasiedlają one jelito grube, gdzie mogą konkurować z patogenami chorobotwórczymi. Są one zdolne do produkcji kwasu mlekowego i octowego, co obniża pH układu pokarmowego i powoduje zahamowanie wzrostu szkodliwych bakterii. 
 
odsadzanie prosiąt, stres, zmiana paszy, upadki prosiąt, żywienie, dokarmianie,

Podstawowe zasady odchowu prosiąt

W odchowie prosiąt występują okresy krytyczne związane z odsadzeniem od lochy, zmianą paszy, czy grupowaniem zwierząt. Jeżeli w tym czasie pojawią się kolejne czynniki stresowe liczba upadków wśród zwierząt może wzrosnąć.  ...
Niektóre szczepy probiotycznych są również zdolne do produkcji naturalnych substancji zwanych bakteriocynami. Mogą one także wytwarzać enzymy trawienne rozkładające węglowodany, w tym β-glukany i poprawiają aktywność enzymów wytwarzanych w organizmie świń. 
 
Probiotyki mają też zdolność do obniżania poziomu toksycznych produktów metabolizmu w przewodzie pokarmowym i krwi, co sprzyja ograniczeniu występowania biegunek. 
 
Ich dodatek w żywieniu tuczników może zmniejszyć zużycie paszy na przyrost 1 kg masy ciała, poprawić ich zdrowotność, zwiększyć odporności na stres, skrócić czas rekonwalescencji po przebytej chorobie oraz obniżyć koszty produkcji.
 
Dodatki probiotyczne w wielu przypadkach są składnikiem mieszanek paszowych uzupełniających. Produkty te są w ofercie wielu firm paszowych działających na krajowym rynku. 
 
Więcej informacji na temat probiotyków znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" (3/2023). ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA