Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pozostały bez zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-03-2019,9:50 Aktualizacja: 04-03-2019,9:35
A A A
Notowania tuczników w minionym tygodniu w większości krajów unijnych pozostały na poziomie sprzed tygodnia. W Niemczech osiągnęły wartość 1,4 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
Ceny tuczników w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii oraz Austrii, nie zmieniły się w porównaniu do notowań sprzed tygodnia. Dostawy żywca są na bieżąco zagospodarowane. 
 
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) popyt na tuczniki jest oceniany jednak poniżej przeciętnej. W Belgii, Holandii oraz we Francji oferowany żywiec posiada większą wagę ubojową, co jest następstwem wcześniejszych trudności w sprzedaży tuczników.
 
spadek pogłowia, ceny, trzoda chlewna, ASF

Pogłowie świń w UE spada, a szansa na wzrost cen rośnie

Podaż tuczników w krajach unijnych stopniowo zmniejsza się, co wkrótce odbije się na ich cenie. Według Eurostatu liczba świń w UE-28 zmniejszyła się o 1 proc., a macior o 3 proc. r/r.   Notowania tuczników już niebawem...
Ich notowania wzrosły jedynie w Hiszpanii. Ceny żywca wieprzowego podniosły się tam o 3 centy. Eksporterzy z Hiszpanii oraz Francji rozmawiają o wzroście zainteresowania dostawami do Chin, gdzie ceny powoli zaczynają rosnąć.
 
Jak zauważyli eksperci z KZP-PTCH niemieckie zakłady mięsne nie potwierdzają zwiększonego popytu na europejską wieprzowinę ze strony Chin. W nadchodzących dniach podaż żywca u naszego zachodniego sąsiada będzie malała. 
 
W dniu 27 lutego cena ustalona na dużej giełdzie (VEZG) została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,4 euro za kg (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,02 zł.
 
Chiny w styczniu 2018 r. zlikwidowały 1,35 mln loch, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba zmalała o 5,5 mln sztuk.
 
Oznacza to likwidację produkcji na masową skalę. Chińscy eksperci od rynku spekulują, że cena w Chinach w drugiej połowie br. osiągnie poziom 20-23 juanów za kg żywca, czyli około 11,33 - 13,03 zł za kg. 
 
Będzie to doskonała okazja dla światowych eksporterów wieprzowiny do zwiększenia jej dostaw na ten rynek.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA