Pomoc finansowa dla producentów świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2021,12:50 Aktualizacja: 05-08-2021,12:53
A A A

Pomoc finansową na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF oraz preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji trzody chlewnej przewiduje projektowane rozporządzenie Rady Ministrów.

Chodzi o projekt nowelizujący rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rząd ma przyjąć dokument w trzecim kwartale.

walka z asf w polsce, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Janusz Wojciechowski

Dwa ogniska ASF i 1800 gospodarstw "uziemionych". Izba bije na alarm

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystosował stanowczy protest do Janusza Wojciechowskiego, komisarza do spraw rolnictwa UE. Chodzi o rozszerzenie stref z ograniczeniami w związku z ASF w tym regionie. Władze W-MIR wyraziły sprzeciw wobec...

Jak informuje w uzasadnieniu resort rolnictwa, w związku z utrzymującymi się ograniczeniami w produkcji i zbycie świń związanymi z działaniami mającymi na celu wyeliminowanie zagrożenia wstąpienia afrykańskiego pomoru świń, producenci na obszarach z ograniczeniami ponoszą skutki restrykcji w postaci obniżenia dochodów z tej działalności.

Jednym z filarów programu pomocowego dla gospodarstw hodujących trzodę chlewną przygotowanego przez resort rolnictwa jest wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF.

Grzegorz Puda, minister rolnictwa poinformował, że na ten cel będzie 150 mln zł. Nabór wniosków będzie ogłoszony przez ARiMR w sierpniu, ale obejmie także pierwszy i drugi kwartał.

W związku z wprowadzanymi zakazami utrzymywania świń w gospodarstwach rolnych w związku z wystąpieniem ASF, producenci świń z tych obszarów nie mają środków finansowych niezbędnych na wznowienie produkcji. Projektowane przepisy dają możliwość zaciągnięcia preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji trzody dla producentów, którzy jej zaprzestali.

W projekcie proponuje się także wprowadzenie przepisów, na podstawie których wojewoda będzie mógł wnioskować do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego o przekazanie dodatkowych informacji potwierdzających wystąpienie zagrożenia suszą na obszarze wskazanym przez izby rolnicze.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu